PolskaSzokująca kontrola - polskie dzieci zagrożone

Szokująca kontrola - polskie dzieci zagrożone

Uszkodzenie narządów wewnętrznych, niedokrwistość, a nawet ślepotę mogą spowodować pasożyty, które czyhają na nasze dzieci w piaskownicach.

Państwowa Inspekcja Sanitarna, sprawująca na mocy kilku aktów prawnych nadzór nad stanem sanitarnym piaskownic - w celu ograniczenia ryzyka sanitarnego i poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z piaskownic - zwróciła się do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych o uświadomienie właścicielom lub zarządcom nieruchomości zagrożeń jakie stanowi niewymieniany piasek oraz o przekonywanie do wykonania zakrycia piaskownic, co uniemożliwi dostęp do nich zwierzętom.

W piśmie, w którym Główny Inspektor Sanitarny zwraca się poprzez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, czytamy m.in.: „W piasku pobranym z piaskownic odkrytych, w których bawią się nasze dzieci, wykrywamy liczne bakterie chorobotwórcze, grzyby, pierwotniaki i inne pasożyty wywołujące groźne choroby, m.in. salmonellozy, grzybice skóry i paznokci, toksokarozę, toksoplazmozę i glistnice. Uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi zarządcom tych obiektów na konieczność wymiany piasku na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie…należy w jak najkrótszym czasie spowodować, aby piaskownice były zabezpieczone przed dostępem m.in. psów i kotów”.

Główny Inspektor Sanitarny polecił Państwowym Inspektorom Sanitarnym wzmożenie nadzoru nad piaskownicami ogólnodostępnymi, także w żłobkach i przedszkolach, poprzez trzykrotną kontrolę połączoną z badaniem zanieczyszczenia mikrobiologicznego piasku. Mandaty karne, a w przypadku braku poprawy skierowanie sprawy do sądu grodzkiego grożą tym zarządcom, którzy zlekceważą zalecenia kontrolne.

Warto zwracać uwagę dzieciom na zachowanie podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed jedzeniem po zabawie na placu zabaw lub w piaskownicy, pracach ogrodniczych i kontakcie ze zwierzętami, na obcinanie paznokci dzieciom oraz mycie jarzyn i owoców pod bieżącą wodą. Już te proste działania powinny uchronić przed pasożytami i innymi chorobami „brudnych rąk”.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)