PolskaSzmajdziński: to dopiero pierwszy przetarg

Szmajdziński: to dopiero pierwszy przetarg

Bumar i jego właściciel - minister skarbu
państwa - muszą wyciągnąć wszystkie wnioski z przetargu na dostawę
broni do Iraku - uważa minister obrony narodowej Jerzy
Szmajdziński. Jak przypomniał, w najbliższym czasie ministerstwo i
Bumar będą mogły porównać oferty - złożoną z tą, która wygrała
przetarg.

"Trzeba zastanowić się nad strategią i taktyką postępowania, ponieważ nie jest to ostatni przetarg na wyposażenie armii irackiej, lecz pierwszy" - powiedział Szmajdziński w Radiu Zet.

Minister obrony poinformował, że, jak dowiedział się od szefa departamentu ekonomicznego Tymczasowych Władz Koalicyjnych w Iraku, prof. Marka Belki, zwycięska oferta nie była najtańszą z ofert, a oferta Bumaru nie była z kolei najdroższa.

Według ministra obrony, firmy: Ostrowski Arms i Polska Izba Przemysłu Zbrojeniowego (które wchodzą w skład zwycięskiego amerykańskiego konsorcjum NOUR) mają "charakter konsultingowy". Zaznaczył, że w niedzielę Andrzej Ostrowski - właściciel firmy Ostrowski Arms - "złożył deklarację", że "nie będzie brał uzbrojenia z Bułgarii czy Ukrainy, tylko ma porozumienia - jak sądzę, listy intencyjne - z polskimi firmami".

Pytany, co przegrana Bumaru oznaczać będzie dla polskiej zbrojeniówki, Szmajdziński uznaał, że "nic wielkiego". "W najbliższych godzinach niemalże zostanie sfinalizowany kontrakt z Indiami. Poleciał tam wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke" - zaznaczył. Poinformował, że kontrakt z Indiami opiewa na 330 mln dolarów.

Jak przypomniał, w ubiegłym roku polski przemysł zbrojeniowy wyeksportował broń wartości 800 mln dolarów, a w 2001 r. - zaledwie 20 mln dolarów. "Mamy do czynienia z istotną ofensywą, z poprawą oferty i konkurencyjności. Natomiast rynek iracki będzie na pewno rynkiem najtrudniejszym, dlatego że tu konkurencja jest gigantyczna i trzeba w związku z tym myśleć nie w kategoriach zysku, tylko trzeba raczej myśleć w kategoriach obrotu. Ale nie chcę przesądzać analiz, które tutaj są potrzebne" - mówił Szmajdziński.

Tymczasem marszałek Senatu Longin Pastusiak powiedział w radiowej "Trójce", że "nie można przekładać pobytu polskich żołnierzy w Iraku na wizy i kontrakty". Jego zdaniem, oferty polskich firm powinny być "konkurencyjne" i nie należy oczekiwać, że będą "oczkiem w głowie Amerykanów".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)