ŚwiatSzmajdziński: cztery zadania i szabla dla prezydenta Karzaja

Szmajdziński: cztery zadania i szabla dla prezydenta Karzaja

Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Afganistanu, odbudowa gospodarki, walka z narkobiznesem i realizacja procesów demokratycznych - to według ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, najważniejsze zadania dla prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.

Szmajdziński reprezentuje w Kabulu Polskę na uroczystości zaprzysiężenia Hamida Karzaja na urząd prezydenta Islamskiego Państwa Afganistanu.

Fakt, że będziemy świadkami zaprzysiężenia prezydenta Karzaja będzie znaczący i dla Afganistanu, i dla wspólnoty międzynarodowej. To element planu demokratyzacji tego kraju - ocenił Szmajdziński w rozmowie z polskimi dziennikarzami przed uroczystością. W poniedziałek szef polskiego MON przebywał w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, gdzie spotkał się z ministrem obrony tego kraju, Kadyrem Gułomowem.

Według Szmajdzińskiego, Karzaj jako uznany przez naród za prezydenta Afganistanu, ma do wykonania "gigantyczną pracę". Oprócz wymienionego już działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli, odbudowy kraju i walki z szeroko rozpowszechnionym tu biznesem narkotykowym, przed Karzajem stoi zadanie przygotowania kraju do wyborów parlamentarnych, które powinny się odbyć w przyszłym roku.

Pomoc NATO dla Afganistanu stopniowo się zwiększa - mówił Szmajdziński. Oświadczył zarazem, że w najbliższych kilkunastu miesiącach nie jest przewidywane zwiększenie polskiego kontyngentu w tym kraju. Dziś stanowi go około 100 polskich saperów i logistyków, stacjonujących w bazie Bagram pod Kabulem.

Polski minister obrony podkreślił też, że udział europejskiego kontyngentu w operacji w Afganistanie, "okazał się wystarczający", a zapowiedzi ataków Al-Kaidy i talibów, jak dotąd, "nie potwierdziły się".

We wtorek centrum afgańskiej stolicy sprawiało wrażenie wyludnionego. Wiązało się to z środkami bezpieczeństwa, którym bezwzględnie musieli się poddać obecni w Kabulu. Wszędzie widać wojskowe patrole, a także afgańskie siły bezpieczeństwa. Na każdym ze skrzyżowań, które stały się też patrolowymi posterunkami, stoją opancerzone pojazdy i uzbrojeni żołnierze kontyngentów z różnych państw.

Superbezpieczny przejazd kolumn kilku setek samochodów wiozących osobistości z całego świata był możliwy dzięki temu, że każdą z nich ochraniało do kilkunastu żołnierzy.

Zaprzysiężenie Karzaja to wydarzenie, które ściągnęło do Kabulu kilkuset dziennikarzy z całego świata. Wszyscy zgromadzeni są w namiocie ustawionym w pobliżu pałacu. Dzięki kilku telewizorom śledzą przebieg uroczystości.

Szmajdziński wręczy we wtorek Karzajowi podarunek. Będzie to polska szabla oficerska z okolicznościową dedykacją.

Wojciech Tumidalski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)