Szlak "Ścieżkami Jana Pawła II"
W Krakowie istnieje szlak turystyczny "Ścieżkami
Jana Pawła II". Otwarto go w sierpniu 2002 roku na dwa dni przed
przyjazdem Papieża z ostatnią pielgrzymką do Polski. Szlak
przygotował Urząd Miasta Krakowa.
Podczas jego inauguracji metropolita krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski wyraził nadzieję, że będzie on szlakiem wiodącym do rozwoju życia wewnętrznego.
Szlak papieski "Ścieżkami Jana Pawła II" obejmuje 20 miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły: studenta polonistyki, robotnika, aktora, poety, seminarzysty, księdza, biskupa i głowy Kościoła katolickiego.
Szlak zaczyna się w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej. Karol Wojtyła po raz pierwszy zamieszkał w nim w sierpniu 1944 r., będąc studentem konspiracyjnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Podczas każdej jego papieskiej wizyty w Krakowie budynek przy Franciszkańskiej 3 zamieniał się w rezydencję papieża. Gospodarze Pałacu mówili, że "Ojciec Święty przyjeżdża do siebie".
Kolejne miejsca to: Bazylika oo. Franciszkanów, wyższe seminarium duchowne u stóp Wawelu przy ul. Podzamcze, w którym studiował, oraz kamienica "Dziekańska" (ul. Kanonicza 21), w której mieszkał jako biskup w latach 1958-67.
Z Kanoniczej szlak prowadzi na Wawel i do Katedry Wawelskiej. Tu, w krypcie św. Leonarda, po otrzymaniu święceń kapłańskich ks. Wojtyła odprawił 2 listopada 1946 r. mszę prymicyjną (jedną z trzech - pozostałe odprawił jeszcze w kościele na Dębnikach i w rodzinnych Wadowicach). Tu w 1958 roku był konsekrowany na biskupa, a 9 lipca 1967 r. odbył się jego ingres kardynalski metropolity krakowskiego. Jako papież odwiedzał katedrę na Wawelu za każdym razem, gdy przyjeżdżał do Krakowa w 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999 i 2002 r.
Z Wawelu szlak prowadzi na krakowskie Dębniki, związane z pierwszymi latami pobytu Karola Wojtyły w Krakowie. Karol Wojtyła przeniósł się do Krakowa wraz z ojcem latem 1938 r. Jesienią tego samego roku rozpoczął, przerwane wybuchem wojny, studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał wtedy na Dębnikach przy ul. Tynieckiej 10. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki w 2002 roku.
Na szlaku znalazły się także inne miejsca na Dębnikach związane z Karolem Wojtyłą: dom Jana Tyranowskiego przy ul. Różanej 11 (odbywały się tam spotkania Żywego Różańca), dom przy Szwedzkiej 12, w którym spotykał się z przyjaciółmi artystami i gdzie urządził przyjęcie prymicyjne, oraz kościół św. Stanisława Kostki oo. salezjanów, gdzie modlił się przez 6 lat i gdzie odprawił jedną ze swoich mszy prymicyjnych.
Kolejne miejsca na szlaku to: kamieniołom na Zakrzówku i Fabryka Solvay przy ul. Zakopiańskiej, w której młody Karol Wojtyła pracował podczas wojny, oraz pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, do którego zachodził w drodze do pracy.
Na szlaku znalazła się także bazylika św. Floriana, do której ks. Karol Wojtyła trafił w 1949 r. i jako młody wikary pracował do 1951 r., oraz grób rodziców i brata na Cmentarzu Rakowickim.
Szlak wiedzie również do Nowej Huty, gdzie w Bieńczycach odprawiał najpierw msze pod gołym niebem, później, w październiku 1967 r., już jako kardynał, sprawował mszę św. na rozpoczęcie budowy, a w końcu 15 maja 1977 r. konsekrował gotowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (zwany także Arką Pana). Miejscem papieskim jest także kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, który Jan Paweł II konsekrował w 1983 roku.
Na szlaku znalazły się ponadto pomniki papieża w Parku Strzeleckim i Parku Jordana, kamień papieski na Błoniach oraz szpital, któremu patronuje obecnie Jan Paweł II (przed II wojną światową dwukrotnie przebywała w nim na leczeniu siostra Faustyna). Poświęcenia szpitala Ojciec Święty dokonał w 1997 roku.