Szkoły oszczędzają, a uczniowie mają wolne w piątki
W ramach walki z recesją i szukania oszczędności szkoły na Hawajach do końca roku szkolnego nie będą czynne w większość piątków, a tydzień pracy dla uczniów i nauczycieli będzie trwał tylko cztery dni. Pierwszy dzień przymusowego wolnego już w najbliższy piątek, 23 października.
Zmiany obejmą 170 tys. uczniów i 13 tys. nauczycieli publicznych szkół na Hawajach, którzy spędzą w klasach średnio o 17 dni mniej niż w innych częściach kraju. Nauczyciele zgodzili się z jednoczesną obniżką wynagrodzeń o ok. 8%, ale przysługujące im przywileje pozostają bez zmian.
Amerykańska agencja AP zwraca uwagę, że Hawaje, rodzinny stan Baracka Obamy, wprowadzają najkrótszy w kraju rok szkolny w chwili, gdy prezydent nalega, by szkoły były otwarte dla uczniów jak najdłużej. Obama oświadczył niedawno, że "wyzwania nowego stulecia wymagają spędzania w klasach więcej czasu". Prezydent chciałby też, by szkoły otwarte dłużej w dni powszednie, a także w weekendy, dawały uczniom bezpieczną możliwość spędzania wolnego czasu.
Sami uczniowie mają mieszane uczucia w związku z wprowadzonymi zmianami. - 16-latek we mnie jest podekscytowany myślą, że będzie można odpocząć - powiedział Mark Aoki ze szkoły w Honolulu. - Ale w głębi duszy jestem przekonany, że będziemy tego żałować.
Niezadowoleni są rodzice, którzy muszą szukać dla swoich pociech opieki w ciągu dnia. Rodzice uczniów specjalnej troski rozważają nawet pozwanie stanu Hawaje.
W ciągu dwóch lat stanowe władze szkolne powinny zaoszczędzić na zmianach 468 mln dolarów.
W Stanach Zjednoczonych na szczeblu federalnym nie obowiązują formalne normy określające długość roku szkolnego, ale za ogólnie przyjętą średnią uważa się 180 dni zajęć dydaktycznych.