Szkodliwy pestycyd będzie wycofany z użycia
Bromometan - groźny dla warstwy ozonowej środek odkażający - musi zostać wycofany z użycia. Od 1 stycznia 2005 obowiązuje zakaz jego produkcji i stosowania z wyjątkiem szczególnych sytuacji - poinformowała Anna Jadaś z
Ministerstwa Środowiska.
30.03.2005 16:55
O programie wycofywania bromometanu z użycia dla Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski i Węgier dyskutują eksperci z tych krajów podczas środowej konferencji w Warszawie. Projekt zakłada całkowite wycofanie z użycia bromometanu do końca 2005 r., zgodnie z zaleceniami tzw. Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową.
Bromometan (bromek etylu), niszczący warstwę ozonową Ziemi, stosowany jest na całym świecie w rolnictwie do odkażania gleby oraz różnych obiektów i produktów.
Powstająca przez rosnące zanieczyszczenie atmosfery dziura ozonowa jest przyczyną przenikania do powierzchni Ziemi szkodliwego dla żywych organizmów promieniowania ultrafioletowego (UV) o długości fali poniżej 390 nm (nanometr).
Nadmiar promieni UV szkodliwy jest dla zwierząt i roślin zarówno lądowych, jak i morskich, a także dla ludzi. Nadmierne promieniowanie UV może osłabiać system immunologiczny i tym samym zmniejszać odporność na infekcje i choroby. Wśród chorób tych najgroźniejsze są choroby nowotworowe, a szczególnie nowotwory skóry (np. czerniak). Ponadto promieniowanie ultrafioletowe powoduje podrażnienie spojówek, a przez to występowanie licznych chorób oczu, głównie zaćmy. Promienie UV powodują także przyspieszenie procesów starzenia się skóry.
Produkcja i zużycie bromometanu są regulowane przez "Protokół montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową", którego Polska jest sygnatariuszem od 11 października 1990 r. i który zawiera ścisły harmonogram wycofywania tej substancji.
"Kraje rozwinięte, w tym Polskę, obowiązuje od 1 stycznia 2005 r. całkowity zakaz produkcji i używania bromometanu z wyjątkiem zastosowań kwarantannowych i przedwysyłkowych oraz krytycznych. Możliwe jest ponadto stosowanie w 2005 r. tej substancji pochodzącej z zapasów nagromadzonych w latach ubiegłych" - wyjaśniła Jadaś.
Do końca 2005 r. Polska musi całkowicie zaprzestać stosowania bromku etylu i zastąpić go bardziej przyjaznymi dla środowiska substancjami.