Szkło w ampułce popularnego leku dla dzieci
Laboratorium Państwowego Zakładu Higieny potwierdziło obecność w ampułce lakcidu produkowanego przez Biomed Lublin zanieczyszczeń mechanicznych, czyli drobinek szkła - powiedziała rzecznik prasowa prokuratury okręgowej w Lublinie prokurator Beata Syk Jankowska.
Jednocześnie, Narodowy Instytut Zdrowia poinformował śledczych, że pozostałe ampułki z tej serii przekazane do badania są wolne od zanieczyszczeń. W tej sprawie Instytut wydał specjalne oświadczenie, że produkt leczniczy może być stosowany w lecznictwie, ponieważ jest zgodny ze specyfikacją producenta.
Śledczy powołali więc biegłego z zakresu medycyny sądowej, który ma wypowiedzieć się w sprawie, dotyczącej obecności w ampułce lakcidu drobin szkła - czy ampułka zawierająca drobiny szkła mogła stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.
Śledztwo trwa, a jego dalszy bieg jest uzależniony od opinii biegłego.
Na początku marca w jednej z ampułek lakcidu znaleziono kawałeczki szkła. Producent wycofał z rynku jedną serię tego specyfiku, czyli w sumie 28 tysięcy ampułek, i wstrzymał jego produkcję.
Lakcid to jeden z najczęściej podawanych dzieciom probiotyków. Podaje się go równocześnie z antybiotykiem, bo odbudowuje mikroflorę bakteryjną w jelitach i zapobiega biegunkom. Dostępny jest bez recepty.