Szejkowie z lewicy
Puszcza Notecka rośnie na ogromnych złożach ropy. Rząd nie obawia się zainwestować nawet 100 mln USD w jej wydobycie, bo inwestycja ma się zwrócić w ciągu paru lat. Wkrótce ma powstać z inicjatywy polityków SLD spółka, która będzie zarządzać wydobyciem całej polskiej ropy - pisze "Rzeczpospolita".
Według publicysty dziennika Jarosława Gajewskiego, na czele tej nowej państwowej spółki chce stanąć senator SLD Tadeusz Rzemykowski. Jej roczne obroty ocenia się już teraz na co najmniej 5 mld zł.
Na pomysł wydzielenia z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa firmy wydobywczej Rzemykowski wpadł rok temu razem z Krzysztofem Szamałkiem, wówczas prezesem Mostostalu Warszawa, wcześniej i dziś wiceministrem środowiska, a także liderem Stowarzyszenia "Ordynacka".
Szamałek, który jest też głównym geologiem kraju, zapewnia, że w czasie gdy zabiegał o utworzenie spółki, nie wiedział o nowym złożu ropy. Swój pomysł politycy SLD forsowali u ministrów gospodarki i skarbu. Gdy z resortów tych nie nadchodziła oczekiwana odpowiedź, Rzemykowski wygłosił w Senacie oświadczenie ponaglające ministrów. Poskutkowało. W sierpniu 2002 roku rząd przychylił się do koncepcji senatora i "niezależnego eksperta" - bo tak określa swoją rolę w tej sprawie Szamałek.
Badania geologiczne terenu Puszczy Noteckiej potwierdziły, że na tak ogromne złoża ropy naftowej jeszcze w Polsce nie natrafiono - podkreśla Jarosław Gajewski.
"Ostatecznym dowodem było zdjęcie sejsmiczne obejmujące obszar 650 kilometrów kwadratowych puszczy i jej okolic. Ono jednoznacznie wykazało, że jest to bardzo roponośny teren" - przekonuje dyrektor pilskiego Ośrodka Regionalnego Górnictwa Naftowego Geonafta, które bada złoże, Tadeusz Wolnowski.
Zdaniem geologów pod Puszczą Notecką znajduje się od 100 do 150 mln ton ropy naftowej. Złoża położone są na głębokości ponad 3 tysięcy metrów, a wydobyć na cele produkcyjne będzie można od 30 do 50 mln ton - informuje publicysta "Rz".