PolskaSzefowie MSZ Polski i Norwegii rozmawiali m.in. o współpracy energetycznej

Szefowie MSZ Polski i Norwegii rozmawiali m.in. o współpracy energetycznej

Funkcjonowanie Norweskiego Mechanizmu
Finansowego oraz kwestia współpracy energetycznej były głównymi
tematami czwartkowej rozmowy szefów dyplomacji Polski i Norwegii:
Anny Fotygi i Jonasa Gahr Store'a. Czwartek to drugi i ostatni
dzień wizyty roboczej minister Fotygi w Norwegii.

23.11.2006 | aktual.: 23.11.2006 20:34

Norweski Mechanizm Finansowy to bezzwrotna pomoc finansowa przeznaczona dla nowych krajów UE, w tym Polski, na którą Norwegia - nie będąca członkiem UE - zgodziła się w zamian za możliwość korzystania ze swobód wspólnego rynku. W ramach tego funduszu nasz kraj ma otrzymać prawie 600 mln euro.

Jak powiedział rzecznik MSZ Andrzej Sadoś, zarówno Polska, jak i Norwegia wyraziły "wolę polityczną do kontynuowania współpracy". Uzgodniony został także kalendarz wypłat.

Inną kwestią poruszaną podczas spotkania ministrów była współpraca w dziedzinie energetycznej. Jak relacjonował Sadoś, szefowie dyplomacji Polski i Norwegii "wyrazili zainteresowanie" kontynuacją tej współpracy; uzgodnili też, że rozmowy będą kontynuowane na szczeblu technicznym.

Ministrowie rozmawiali też o współpracy gospodarczej, w tym również o "różnego rodzaju przeszkodach, które funkcjonują w wymianie handlowej z naszymi zewnętrznymi partnerami, np. z Rosją".

Polska nie może importować do Rosji swojego mięsa; blokowany jest też import norweskich łososi.

Anna Fotyga i Jonas Gahr Store omówili też kwestię obecności wojskowej obu krajów w misji stabilizacyjnej w Afganistanie.

Strony zgodziły się, że obok wojskowej obecności stabilizacyjnej bardzo ważne jest to, aby była ona uzupełniana pomocą rozwojową i humanitarną, np. budowaniem szkół i wodociągów - zaznaczył Sadoś.

Szefowa polskiej dyplomacji rozmawiała też z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych norweskiego parlamentu - Stortingu - Olavem Akselsenem oraz z członkami tej komisji. Głównym tematem tego spotkania była współpraca obu krajów w ramach tzw. Wymiaru Północnego UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)