Trwa ładowanie...
d1gq4a1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefowa MFW chwali Ukrainę za postęp w reformach

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde powiedziała w niedzielę w Kijowie, że jest "pod wrażeniem" osiągniętego przez Kijów postępu w przeprowadzaniu reform.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (AFP, Fot: MAXIM MALINOVSKY)
d1gq4a1

- Jestem pod wielkim wrażeniem postępu, który osiągnięto w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Ukraina zadziwiła świat osiągnąwszy to, co zdołała osiągnąć, w tak krótkim czasie - powiedziała Lagarde.

Pozytywnie oceniła sukcesy Ukrainy w ustabilizowaniu rynku walutowego, reformowaniu sektora bankowego, restrukturyzacji zadłużenia, stworzeniu struktur powołanych do walki z korupcją.

Wyraziła ocenę, że Ukraina w trudnej sytuacji zdołała osiągnąć stabilizację makroekonomiczną, która teraz umacnia się, a także doprowadzić do sytuacji, w której gospodarka wykazuje oznaki ożywienia.

d1gq4a1

Lagarde podkreśliła jednocześnie, że ważne jest, by panowało zrozumienie między władzami, które wprowadzają reformy, i obywatelami.

Na wspólnej konferencji prasowej z Lagarde prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przypomniał, że do Kijowa przyjeżdża we wrześniu misja MFW. Wyraził ocenę, że drugi przegląd programu pomocowego dla Ukrainy może zostać zakończony w październiku.

- W wyniku tych prac (misji MFW) - a mam nadzieję, że będą one udane, ponieważ jesteśmy zdeterminowani w sprawie reform - uzgodniliśmy, że już w październiku mogą zostać złożone propozycje na posiedzenie rady dyrektorów MFW - powiedział Poroszenko.

Zarząd MFW zakończył przegląd drugiego programu pomocowego dla Ukrainy 1 sierpnia br., umożliwiając wypłatę Kijowowi kolejnej raty pomocy kredytowej w wys. 1,7 mld dolarów. Ukraina wcześniej otrzymała 5 mld dolarów z przyznanych jej łącznie 17,5 mld, przewidzianych w czteroletnim programie rozszerzonego finansowania (EFF), zatwierdzonym przez MFW w marcu.

Warunkiem realizacji planu pomocowego MFW dla Ukrainy jest wprowadzenie przez ten kraj reform gospodarczych i administracyjnych oraz doprowadzenie do redukcji rocznych spłat długu. Pod koniec sierpnia Ukraina poinformowała, że porozumiała się z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Umowa przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty.

d1gq4a1

Podziel się opinią

Share

d1gq4a1

d1gq4a1
Więcej tematów