Trwa ładowanie...

Szef WHO ostrzega: "Zakażenia i zgony rosną w niepokojącym tempie"

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie na całym świecie. W sprawie niepokojących doniesień w piątek zabrał głos dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Jego słowa nie są optymistyczne.

Share
Szef WHO ostrzega: "Zakażenia i zgony rosną w niepokojącym tempie". Na zdjęciu Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.
Szef WHO ostrzega: "Zakażenia i zgony rosną w niepokojącym tempie". Na zdjęciu Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Źródło: Getty Images
d373oo9

W piątek zabrał głos Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Polityk na konferencji prasowej odniósł się do zauważalnej niepokojącej tendencji w statystykach. - Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła prawie dwukrotnie na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - przekazał.

Jak zauważył szef WHO, liczba chorych "zbliża się do najwyższego wskaźnika obserwowanego do tej pory podczas pandemii", a w raportach odnotowuje się wzrosty w państwach, w których do tej pory sytuacja pandemiczna była dobra, np. w Papui Nowej Gwinei.

d373oo9

- Jeszcze do początku tego roku w Papui Nowej Gwinei zgłoszono mniej niż 900 przypadków (zakażenia koronawirusem) i 9 zgonów. Obecnie w kraju tym odnotowano już 9300 infekcji i 83 zgony, z czego połowę stwierdzono w samym tylko marcu - podkreślił Tedros, zaznaczając, że chociaż liczby są mniejsze niż w innych państwach, to "wzrost jest gwałtowny".

Szef WHO przypomniał, że "równość w dostępnie do szczepionek" jest ważna, aby móc reagować na takie sytuacje. Papua Nowa Gwinea polega obecnie na dostawach preparatów z Australii i programu COVAX.

Inicjatywa COVAX to umowa zakładająca dostawę szczepionek do wszystkich krajów świata. Jak informuje agencja AP, w ramach funkcjonowania programu wysłano już ok. 40 mln dawek do ponad 100 krajów.

Pandemia COVID-19 w kraju i na świecie

Według piątkowych informacji z resortu zdrowia w Polsce odnotowano ponad 17 tys. nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarło 575 osób. Infekcję aktualnie przechodzi ponad 343 tys. Polaków.

d373oo9

Według danych WHO od początku pandemii na całym świecie zachorowało łącznie ponad 138 mln ludzi. Liczba odnotowanych zgonów to niecałe 3 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d373oo9

Podziel się opinią

Share
d373oo9
d373oo9
Więcej tematów