PolskaSzef Urzędu ds. Kombatantów Jan Turski odwołany

Szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Turski odwołany

Premier Kazimierz Marcinkiewicz odwołał kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Jana Turskiego - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki
Społecznej.

Pełnienie obowiązków kierownika Urzędu, do czasu rozstrzygnięcia trwającego konkursu na to stanowisko, premier powierzył wiceministrowi pracy i polityki społecznej Pawłowi Wypychowi.

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz pytany o powody odwołania Turskiego powiedział, że była to "planowana wcześniej decyzja - nie ma w tym nic nadzwyczajnego".

W środę o odwołanie Turskiego zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza klub parlamentarny PiS. Posłowie uznali, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wysłał wniosek o przyznanie gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu Krzyża Zesłańców Sybiru nie sprawdził, czy wniosek jest zgodny z prawem i czy spełnia kryteria ustawy.

Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański w wydanym w środę oświadczeniu napisał, że "pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, z wieloletnim w niej stażem, wbrew woli prezydenta, a także bez wiedzy i zgody Dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń, wpisali nazwisko generała na listę odznaczonych (listy zawierały nazwiska 1293 osób) i przekazali do podpisu prezydentowi". Zapowiedział, że wyciągnie surowe konsekwencje wobec odpowiedzialnych za umieszczenie na liście nazwiska gen. Jaruzelskiego.

W czwartek kierownik Urzędu ds. Kombatantów Jan Turski przeprosił wszystkich Sybiraków i osobiście pana gen. Jaruzelskiego za to, że ich martyrologia stała się- jak pokreślił - przedmiotem utarczek politycznych i agresywnej kampanii medialnej.

Gen. Jaruzelski w 1941 roku w czerwcu wraz ze swoją matką i siostrą był deportowany na teren Ałtajskiego kraju, tam przez dwa lata pracował przy wyrębie lasu; jego ojciec po wyjściu z łagrów zmarł na Syberii i jest pochowany w Bijsku. Wojciech Jaruzelski w 1943 roku zgłosił się do utworzonej na terenie ZSRR I Armii WP.

W czwartek po południu gen. Jaruzelski poinformował, że zwrócił medal wraz z legitymacją.

Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony ustawą z 17 października 2003 roku jako "wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości". Dotychczas nadano blisko 30 tys. takich odznaczeń.

Obecnie trwa konkurs na stanowisko kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jednym z ubiegających się o to stanowisko jest Jan Turski; pozostali dwaj to wiceprezes IPN Janusz Krupski i Stefan Kraszewski z Warszawy. Ostatni, trzeci etap konkursu przewidziano na 25 kwietnia.

Konkurs został rozpisany przez ministra pracy i polityki społecznej w oparciu o ustawę z 27 lipca 2005 roku o przeprowadzaniu konkursów na stanowiska kierowników centralnych urzędów administracji rządowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)