Szef PSL: w poniedziałek przekażę premierowi propozycje ws. składu rządu
Szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że w poniedziałek przekaże premierowi Donaldowi Tuskowi propozycje PSL dotyczące składu rządu. Jak dodał, w piątek chciałby przedstawić szefowi rządu "plany personalne", jeśli chodzi o władze Stronnictwa.
Piechociński zapowiedział, że w piątek będzie chciał odbyć z premierem "przynajmniej rozmowę telefoniczną".
- Na pewno wymienię z premierem kilka zdań i poinformuję go z grubsza o tych decyzjach, bo jest olbrzymie zaciekawienie - także w koalicyjnej PO - jakie wyłonią się władze, także w wymiarze personalnym - mówił.
Lider PSL przypomniał, że PO i PSL mają "prawie powszechną koalicję" w sejmikach wojewódzkich "w skali całego kraju". - W większości województw ludzie bardzo racjonalnie, bardzo mądrze ze sobą współpracują, co też stabilizuje zaplecze polityczne koalicji - przekonywał.
Jak podkreślił, sam deklaruje "pełną i lojalną współpracę" z szefem rządu. Prezes PSL poinformował, że w poniedziałek będzie chciał spotkać się z premierem, by przedstawić mu propozycje dotyczące składu koalicyjnego gabinetu. Według niego po tym spotkaniu informacje o ofercie PSL ws. składu Rady Ministrów "w godzinach popołudniowych, czy wieczornych" będą podane publicznie.
W sobotę 1 grudnia ma odbyć się posiedzenie nowej Rady Naczelnej Stronnictwa, która wybierze Naczelny Komitet Wykonawczy. Piechociński kilkakrotnie podkreślał, że to do kompetencji NKW należy przedstawienie kandydata Stronnictwa do funkcji w rządzie i dopiero po decyzji NKW w tej sprawie dojdzie do rozmowy z Tuskiem.
Sam premier powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że do spotkania z prezesem PSL na temat zmian w rządzie dojdzie "w trybie dość pilnym" po tym, jak decyzje w tej sprawie podejmą najwyższe władze Stronnictwa.
Jak zaznaczył jednak, nie spieszy mu się w tej sprawie. - Wszystko w rękach nowego szefostwa PSL. Ja jestem do dyspozycji w każdej chwili - zadeklarował Tusk.
17 listopada Piechociński zastąpił na stanowisku szefa PSL Waldemara Pawlaka. W efekcie Pawlak zrezygnował z obu pełnionych w rządzie Tuska stanowisk: wicepremiera i ministra gospodarki. W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski odwołał Pawlaka ze składu rady Ministrów.