Trwa ładowanie...
Szef PKW: wszystkie lokale otwarte o czasie

Szef PKW: wszystkie lokale otwarte o czasie

O godz. 7.00 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. - Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Share
dl9koah

Dodał, że nie ma informacji o jakichkolwiek incydentach. - Jeżeli tylko incydentem można nazwać fakt, że jeden z przewodniczących komisji zgubił pieczęć, jadąc do komisji wyborczej. Pieczęć została zastąpiona pieczęcią referendalną, także nie mamy informacji o jakichś zakłóceniach, jeśli chodzi o głosowanie w tej komisji obwodowej - powiedział Hermeliński podczas konferencji PKW.

- Poza tym nic na razie niepokojącego się nie dzieje - dodał.

dl9koah

Pytany o system informatyczny PKW, powiedział, że jest przekonany, że nie zawiedzie. - Ze wszystkich testów, prób, które były prowadzone ostatnio, wynika, że system działa dobrze. Próby świadczą o tym, że żadnych zakłóceń prawdopodobnie nie będzie - zaznaczył.

Jak mówił, głosy będą liczone dwiema drogami: poprzez system informatyczny - będą przesyłane z obwodowych komisji wyborczych do okręgowych, a stamtąd do PKW; niezależnie od tego protokoły papierowe będą sporządzane na poziomie obwodowych komisji, skąd będą przesyłane do komisji okręgowych, a one - po przeliczeniu głosów - prześlą je do PKW.

- Dopóki Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzyma ostatniego papierowego protokołu od ostatniej okręgowej komisji wyborczej, do tego momentu nie poda wyników wyborów, a liczymy się z tym, że będziemy mogli ogłosić najprawdopodobniej ostateczne wyniki - już z podaniem nazwisk posłów i senatorów - we wtorek wieczorem - powiedział Hermeliński.

Przypomniał, że do momentu zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza i "nie można w tym czasie robić tego wszystkiego, co się nazywa kampanią wyborczą". - Nie można reklamować programów partii, nie można reklamować kandydatów na posłów czy senatorów, nie można również rozpowszechniać ulotek, materiałów propagandowych nie tylko w prasie czy telewizji, ale również w internecie - powiedział.

dl9koah

Do Sejmu startuje prawie 8 tys. kandydatów; do Senatu - ponad 400. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

Posłów wybieramy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych; w każdym do zdobycia jest od 7 do 19 mandatów (w zależności od wielkości okręgu). Mandatów do obsadzenia jest w sumie 460, a ich przydział między komitety odbywa się przy użyciu metody d'Hondta. Mandaty otrzymają komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą próg wyborczy: 5 proc. w przypadku komitetów partii i komitetów wyborców, a 8 proc. w przypadku komitetów koalicji partii.

Wybory do Senatu odbywają się w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. W okręgu wyborczym zwycięzca jest jeden; ten, który otrzyma więcej głosów.

dl9koah

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie jeszcze trzech konferencji prasowych - ok. godz. 13.30-14, 18.30-19 oraz 21.15.

W piątek, o północy rozpoczęła się cisza wyborcza i potrwa do zakończenia głosowania.

Karta w wyborach do Sejmu jest biała, formatu A4 i jest w formie broszury - książeczki. Karta w wyborach do Senatu jest jedną żółtą kartką formatu A4.

Żeby oddać ważny głos trzeba postawić jeden znak "iks" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Tylko jeden znak "iks" stawiamy na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu i jeden na karcie w wyborach do Senatu.

Idąc do lokalu wyborczego trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem, może to być na przykład dowód osobisty lub paszport.

dl9koah

Podziel się opinią

Share
dl9koah
dl9koah
Więcej tematów