Trwa ładowanie...
d1lf6ns

Szef niemieckiej dyplomacji: Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia reform

Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia w reformowaniu państwa - oświadczył w piątek w Kijowie minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef niemieckiej dyplomacji: Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia reform
(PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
d1lf6ns

Szef ukraińskiego rządu przekazał po rozmowach, że Niemcy udzielą Ukrainie kredytu w wysokości 500 mln euro. Środki te mają być wykorzystane m.in. na modernizację energetyki i odbudowę zniszczonego działaniami wojennymi Donbasu.

- Wysoko oceniamy program reform, które realizujecie i macie zamiar zrealizować w przyszłości, i uważamy, że powinien on otrzymać szerokie wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej - powiedział Steinmeier na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem.

Niemiecki minister relacjonował, że w piątek spotkał się z obserwatorami specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, którzy oceniają, że w ostatnim czasie sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, ulega zaostrzeniu.

d1lf6ns

- Zastanowimy się, jak nie dopuścić do wzrostu napięcia - podkreślił. Zapowiedział, że w sobotę uda się do Dniepropietrowska, by "na miejscu przekonać się o rozwoju sytuacji". Obwód dniepropietrowski graniczy z obwodem donieckim, w części którego w ubiegłym roku separatyści ogłosili powstanie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. W części obwodu ługańskiego ogłoszono powstanie separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Wcześniej w piątek Steinmeier wystąpił jako gość specjalny VIII Forum Bezpieczeństwa w Kijowie. Oświadczył tam, że konflikt na wschodzie Ukrainy to wynik konfrontacji, na którą zdecydowała się Rosja.

Niemiecki dyplomata zapewnił w swym przemówieniu, że dalszy los sankcji wobec Rosji zależy od realizacji przez nią mińskich porozumień na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie. Ocenił jednocześnie, że konflikt ten można rozwiązać wyłącznie drogą rozmów.

d1lf6ns

Podziel się opinią

Share
d1lf6ns
d1lf6ns
Więcej tematów