ŚwiatSzef niemieckiego MSZ proponuje utworzenie grupy kontaktowej ds. Ukrainy

Szef niemieckiego MSZ proponuje utworzenie grupy kontaktowej ds. Ukrainy

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier opowiedział się za utworzeniem międzynarodowej grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli UE i USA oraz Rosji i Ukrainy. Zaproponował też zbadanie sytuacji na Krymie przez OBWE.

Szef niemieckiego MSZ proponuje utworzenie grupy kontaktowej ds. Ukrainy
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ARNO BURGI

- Publiczne oświadczenia składane przez polityków, wyrażające zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, nie wystarczą - powiedział Frank-Walter Steinmeier w rozmowie z niemiecką telewizją publiczną ARD. - Niezależnie od mocnych wypowiedzi, musimy wreszcie zacząć znów uprawiać politykę. A to możliwe będzie tylko wtedy, gdy Rosja i Ukraina zaczną ze sobą znów rozmawiać - wyjaśnił szef niemieckiej dyplomacji.

Zaproponował, by na początek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zbadała, co dzieje się na Krymie i na wschodzie Ukrainy. Zastrzegł, że "nie jest to rozwiązanie, lecz dopiero część rozwiązania".

- Rozwiązaniem mogłoby być utworzenie międzynarodowej grupy kontaktowej, w której uczestniczyliby Europejczycy, może też Amerykanie, ale przede wszystkim Rosja i Ukraina - powiedział Steinmeier.

Jak dodał, pozytywnym sygnałem, choć być może jeszcze nie przełomem, jest wiadomość, że nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk i szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew po raz pierwszy od wybuchu kryzysu rozmawiali ze sobą.

Steinmeier ocenił sceptycznie postulat wykluczenia Rosji z grupy państw G8. Jak zaznaczył, G8 jest "ostatnią istniejącą jeszcze platformą, gdzie (Zachód) rozmawia bezpośrednio z Rosją". - Czy powinniśmy zrezygnować z tej platformy? - pytał podczas wywiadu dla ARD. Zaznaczył, że Europa powinna "przyczyniać się do deeskalacji, a nie zaostrzać sytuację".

Steinmeier powiedział ARD, że Zachód powinien domagać się od Rosji poszanowania terytorialnej integralność Ukrainy, natomiast od Ukrainy tego, by "nowy rząd był rządem wszystkich Ukraińców". Ustawa o języku musi zostać wycofana - powiedział.

Steinmeier powtórzył, że sytuacja na Ukrainie jest "skrajnie niebezpieczna", lecz "zwrot jest jeszcze możliwy".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)