Trwa ładowanie...
06-06-2016 15:15

Szef MSZ Rosji: w świetle działań NATO Rosja ma prawo do adekwatnych posunięć

• Rosji nie podoba się przesuwanie wojskowej infrastruktury NATO w stronę jej granic
• Mamy prawo do adekwatnych posunięć - stwierdził Siergiej Ławrow
• Uważamy za zagrożenie nie sam fakt istnienia NATO, a to, w jaki sposób ten sojusz wojskowy działa w praktyce - dodał

Szef MSZ Rosji: w świetle działań NATO Rosja ma prawo do adekwatnych posunięćŹródło: PAP/EPA, fot: TATYANA ZENKOVICH
d3l39kd

Rosja negatywnie ocenia działania NATO polegające na przesuwaniu infrastruktury wojskowej ku jej granicom - powiedział w poniedziałek szef MSZ Siergiej Ławrow. Jak dodał, Rosja ma prawo do zapewniania sobie bezpieczeństwa metodami adekwatnymi do zagrożeń.

- Nie ukrywamy, że negatywnie odnosimy się do kursu NATO na przesuwanie infrastruktury wojskowej ku naszym granicom, na wciąganie innych państw w działalność wojskową bloku. Zacznie tu obowiązywać suwerenne prawo rosyjskie do zapewniania własnego bezpieczeństwa tymi metodami, które są adekwatne do zagrożeń dnia dzisiejszego - powiedział rosyjski minister na konferencji prasowej w Moskwie z szefem MSZ Finlandii Timo Soinim. Wyraził oczekiwanie, że zostanie to zrozumiane przez stronę fińską.

Ławrow wyjaśnił, że strona rosyjska wyraziła na spotkaniu zaniepokojenie z powodu "podwyższonej aktywności NATO w regionie, przesuwania infrastruktury NATO ku naszym granicom". Dodał następnie: "potwierdziliśmy stanowisko, że każdy kraj jest suwerenny w kwestii wyboru takiej polityki zapewnienia bezpieczeństwa, jaką uważa za potrzebną".

d3l39kd

Według słów rosyjskiego ministra w regionie Morza Bałtyckiego "nie ma zagrożeń, które usprawiedliwiałyby jego militaryzację".

Szef MSZ powiedział także, iż jest przekonany, "że wszyscy poważni i uczciwi politycy świetnie wiedzą, że Rosja nigdy nie będzie atakować żadnego kraju członkowskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego". Zapewnił: "nie mamy żadnych planów tego rodzaju. Myślę, że w NATO świetnie o tym wiedzą".

Minister przypomniał również, że w doktrynie bezpieczeństwa Rosji mowa jest o tym, iż jednym z głównych zagrożeń dla jej bezpieczeństwa jest dalsze rozszerzenie NATO na wschód. - Podkreślę, że uważamy za zagrożenie nie sam fakt istnienia NATO, a to, w jaki sposób ten sojusz wojskowy działa w praktyce - dodał Ławrow.

d3l39kd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l39kd
Więcej tematów