PolskaSzef MSWiA: policja będzie nowoczesna i skuteczna

Szef MSWiA: policja będzie nowoczesna i skuteczna

Zmiany w systemie wynagradzania policjantów,
wzrost liczby funkcjonariuszy na ulicach, zwiększenie roli
dzielnicowych, wzmocnienie współpracy policji, Straży Granicznej i
prokuratury oraz lepsze wyposażenie w sprzęt - o priorytetach MSWiA mówił szef resortu Janusz Kaczmarek.

Szef MSWiA: policja będzie nowoczesna i skuteczna
Źródło zdjęć: © PAP

Minister poinformował m.in., że zaproponował na spotkaniu z komendantami wojewódzkimi i związkami zawodowymi, aby podwyżki pensji policjantów nie dotyczyły, jak zakłada m.in. ustawa o modernizacji służb mundurowych, jedynie dodatków motywacyjnych, ale też podstawy wynagrodzenia. Rozwiązaniu, aby podwyżki dotyczyły tylko dodatków motywacyjnych, sprzeciwiali się policjanci, zapowiadając protest na 9 marca.

Kaczmarek wyjaśnił, że zgodnie z jego propozycją podwyżki mają rozkładać się w ten sposób, że ich 66% obejmie podstawę, 34% - dodatek motywacyjny.

System motywacyjny z założenia miał być systemem powodującym lepszą pracę policji. Na pewnym etapie motywacja nie działa. Tam, gdzie są niskie zarobki, tam człowiek myśli, jak zadbać o rodzinę, o utrzymanie jej, a nie o kwestiach motywacyjnych. Przy małych zarobkach motywacja nie działa. Stąd też zmiana w tym zakresie - powiedział Kaczmarek.

Dodał, że z jednej strony, da to większe uposażenie dla policjantów, z drugiej strony, będzie też orężem dla komendantów, którzy będą mogli stosować motywację. Wystąpiłem w tej sprawie z oficjalnym pismem do poszczególnych resortów, bo to wymaga uzgodnień resortowych- powiedział. Dodał, że chce, aby ten system - bardziej sprawiedliwy - został wdrożony do końca marca.

Pensje policjantów - zgodnie z ustawą o modernizacji służb mundurowych w latach 2007-2009 - mają w ciągu trzech lat wzrosnąć średnio o ok. 700 zł brutto.

Szef MSWiA wśród priorytetów, które stawia przed kierowanym przez siebie resortem, wymienił także przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i wzmocnienie w tym zakresie współpracy pomiędzy policją, Strażą Graniczną i prokuraturą. Jak dodał, istotna dla niego będzie także poprawa wyposażenia w sprzęt podległych resortowi służb.

Minister zaznaczył, iż istotna jest także ochrona dziedzictwa kulturowego. Jeśli chodzi o przemyt i kradzieże dzieł sztuki plasujemy się w niechlubnej czołówce europejskiej - podkreślił Kaczmarek. Przestępczość zorganizowana odkryła ten rynek i kumuluje zyski właśnie w tej dziedzinie- powiedział.

Jednym z rozwiązań będzie m.in. stworzenie listy najbardziej poszukiwanych w Polsce skradzionych dzieł sztuki - dodał.

Wśród priorytetów MSWiA jest także informatyzacja państwa i stworzenie elektronicznego systemu usług administracji publicznej. Celem systemu będzie umożliwienie Polakom załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Wśród celów, które stawia przed resortem, Kaczmarek wymienił też usprawnienie łączności i rozwiązanie problemu numeru ratunkowego 112. Teoretycznie mamy numer 112, ale kiedy przyjrzałem się temu problemowi okazało się, że jest problem od strony technicznej, a wprowadzona została ustawa o państwowym ratownictwie medycznym, która narzuca pewne obowiązki na poszczególne resorty. Jednocześnie daje możliwość tworzenia centrów powiadamiania ratunkowego- podkreślił minister.

W planach jest stworzenie od 16 do 24 takich centrów. Chcemy, aby w każdym województwie było przynajmniej jedno takie centrum. Jeżeli jedno z takich centrów ulegnie usterce, kolejne przejmie jego działanie - wyjaśnił minister.

Przypomniał, że od lutego ministerstwu podlega Główny Geodeta Kraju. W związku z tym, planuje się m.in. stworzenie systemu informatycznego zawierającego dane geodezyjne i kartograficzne tak, aby każdy zainteresowany miał do nich dostęp.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)