Trwa ładowanie...

Szef MSW Włoch: przyjmowanie imigrantów ma swe granice

Szef MSW Włoch Marco Minniti powiedział dziennikowi "Corriere della Sera", że przyjmowanie imigrantów ma swe granice w możliwościach integracji. Dodał, że władze będą bronić bezpieczeństwa miast dalej wydalając z kraju osoby, które uległy radykalizacji.

Szef MSW Włoch: przyjmowanie imigrantów ma swe graniceŹródło: PAP/EPA
d1hotgz
d1hotgz

W opublikowanym w niedzielę zapisie rozmowy z gazetą minister spraw wewnętrznych zapewnił, że system obrony Włoch przed terroryzmem jest na "najwyższym poziomie". Dodał zarazem, że najwyższy jest też stan alertu w związku z zagrożeniem zamachami.
- Musimy prowadzić jednocześnie trojaką ważną działalność: wywiad, prewencję i kontrolę terytorium - stwierdził minister Minniti. Przypomniał, że sprawcami zamachów terrorystycznych w Europie byli ludzie, którzy mieszkali w krajach, które później zaatakowali.

- Potwierdza się, że stawianie znaku równości między terroryzmem i imigracją jest błędne, zaś coraz bardziej oczywisty jest związek między terroryzmem i brakiem integracji - zauważył. - Właśnie dlatego - dodał - ważne jest, by powtarzać, że przyjmowanie (migrantów) ma granice w zdolności do integracji. Szef MSW poinformował, że od początku tego roku wydalono z Włoch 32 osoby z powodu bezpieczeństwa narodowego.

- To bardzo cenne narzędzie prewencji, ponieważ umożliwia "uderzenie" w radykalizację zanim przekształci się ona w zrealizowany projekt terrorystyczny - wyjaśnił Marco Minniti.Zastrzegł, że nie można w pełni wierzyć w zagwarantowanie ochrony przed zagrożeniem ze strony dżihadystów. Minister położył nacisk na to, że uruchomiono wszystkie możliwe siły w ramach środków bezpieczeństwa.

- Będziemy kontynuować te kroki, skoro nasz system okazał się do tej pory skuteczny - oświadczył. Szef MSW przypomniał: "Jedną z głównych gałęzi we Włoszech jest turystyka, miasta - kolebki sztuki, których zazdrości nam cały świat". - Nie ulegniemy strachowi, ale wprowadzimy w życie strategie nadzoru i ochrony w porozumieniu z władzami lokalnymi - powiedział.

Minister spraw wewnętrznych wykluczył jednocześnie możliwość "militaryzacji miast", gdyż - jak zaznaczył - zamachy w Nicei, Berlinie, Londynie i Sztokholmie udowodniły nie tylko analogiczną metodę ich przeprowadzenia, ale i "totalną nieprzewidywalność" takich ataków. Jako priorytet wymienił też to, że obywatele Włoch muszą czuć się wolni i "nie mogą nigdy mieć wrażenia, że żyją w fortecy".

d1hotgz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hotgz
Więcej tematów