Trwa ładowanie...
d1b98xc

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz: dwa zespoły analizują wyrok TK ws. zasad inwigilacji

Dwa zespoły - w MSW oraz przy Kolegium ds. Służb Specjalnych - analizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. dostępu służb specjalnych do billingów obywateli i zasad stosowania przez nie kontroli operacyjnej - poinformował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Share
d1b98xc

- W ciągu roku powinniśmy przygotować komplet nowych regulacji zgodnych z wyrokiem TK; czeka nas dużo pracy - powiedział dziennikarzom Sienkiewicz.

W środę Trybunał orzekł, że niekonstytucyjna jest część przepisów prawnych dotyczących kontroli operacyjnej, brak niezależnej kontroli pobierania billingów przez służby i zasad niszczenia podsłuchów osób zaufania publicznego.

Sienkiewicz, który w czwartek uczestniczył w obchodach święta policji w Stargardzie Szczecińskim, powiedział, że pisemne uzasadnienie wyroku TK jest w tej chwili analizowane przez dwa zespoły.

- Pierwszy w MSW zajmuje się analizą orzeczenia pod kątem formacji mundurowych podległych MSW. Drugi zespół działa przy Kolegium ds. Służb Specjalnych i prowadzi analizę pod kątem służb specjalnych w Polsce - powiedział Sienkiewicz.

d1b98xc

Przypomniał, że na zmianę podważonych przepisów TK dał ustawodawcy 18 miesięcy. - W praktyce oznacza to, że w ciągu roku powinniśmy przygotować komplet nowych regulacji zgodnych z wyrokiem Trybunału - powiedział.

Szef MSW powiedział, że TK włożył ogrom pracy "w rozstrzygnięcie sprzeczności wartości między bezpieczeństwem a ochroną prywatności". - Tutaj nie mogło być rozstrzygnięcia jednoznacznego. Jest to na pewno wyważony wyrok, ale musimy przeanalizować jego uzasadnienie pisemne - podkreślił.

- Pierwszy ogląd jest taki, że Trybunał znalazł równowagę między bezpieczeństwem obywateli a wolnością i swobodami, jakimi się powinni cieszyć. Istotą tego jest konieczność poprawienia prawa, co wytknął Trybunał Konstytucyjny. To prawo nie odpowiada już pewnej rzeczywistości w Polsce i oczywiście zostanie to zrobione. Czeka nas dużo pracy - ocenił szef MSW.

d1b98xc

Podziel się opinią

Share
d1b98xc
d1b98xc
Więcej tematów