PolskaSzef MON: rozbudowujemy współpracę z Izraelem

Szef MON: rozbudowujemy współpracę z Izraelem


Oferta izraelskiej broni najnowszej generacji jest bardzo interesująca, począwszy od samolotów do tankowania w powietrzu, a skończywszy na systemach antyrakietowych. W tej chwili rozbudowujemy współpracę z Izraelem - powiedział min. obrony Bogdan Klich w "Sygnałach Dnia".

Szef MON: rozbudowujemy współpracę z Izraelem
Źródło zdjęć: © PAP

"Sygnały Dnia": Premier Tusk w Izraelu i tam m.in. rozmowa premiera z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem. No i Ehud Barak powiedział, że jest gotów zawrzeć kontrakty na dostawę broni najnowszej generacji dla Polski. Jak to wygląda? Czy to jest realna propozycja?

Bogdan Klich: Mamy bardzo dobre doświadczenia ze współpracy wojskowej z Izraelem. Takim sztandarowym produktem izraelskim, który przyjął się w Polsce jest przeciwpancerny pocisk kierowany, którym Izrael wyposaża polską armię, tak zwany Spike. Produkcja tego pocisku idzie bardzo dobrze, to wieloletni program, to taki program, z którym do tej pory nie mieliśmy i mam nadzieję, odpukać, że nie będziemy mieć żadnych kłopotów, w związku z tym Izrael ma dobrą wizytówkę w Polsce i dobrą markę.

Rzeczywiście ma broń najnowszej generacji. Czego polska armia oczekiwałaby wobec tego? Co możemy kupić?

- Ta oferta ze strony izraelskiej jest bardzo szeroka, począwszy od samolotów do tankowania w powietrzu, a skończywszy na systemach antyrakietowych. Na razie badamy grunt, badamy rynek izraelski i badamy te oferty i na razie nie sposób jeszcze nic zawyrokować, ale na pewno, tak jak powiadam, powtórzę raz jeszcze, oferta izraelska jest interesująca.

To jest taka broń, którą Izrael sprzedaje tylko zaufanym sojusznikom.

- Jesteśmy zaufanym sojusznikiem Izraela, współpracujemy strategicznie, współpracujemy nie od wielu lat. Sam w 2000 r. miałem okazję oglądać rozmaite produkty wojskowe w Izraelu i wiem o tym, że to są produkty najwyższej jakości i tak naprawdę nowej generacji, czyli takie, których polska armia potrzebuje. Oprócz tego wspieramy bezpieczeństwo Izraela obecnością naszych żołnierzy w siłach rozjemczych, w siłach pokojowych czy to w południowym Libanie, czy na wzgórzach Golan.

W sprawie tych kontraktów, tej broni izraelskiej, kończąc wątek, będą jakieś konkretne rozmowy wkrótce, jakaś wizyta wiceministra?

- Zobaczymy. Mój zastępca, wiceminister Komorowski udaje się na tzw. dialog strategiczny. To nie są rozmowy w sprawach modernizacyjnych, ale na tak zwany dialog strategiczny w najbliższym tygodniu do Izraela. Planowana jest także wizyta ministra obrony. Zapraszam ministra obrony, wicepremiera rządu izraelskiego, pana Ehuda Baraka do Polski. Z tego, co wiem, jest on zainteresowany przyjazdem do Polski. Ja sam przewiduję swoją wizytę w Izraelu na jesieni tego roku.

Premier Tusk powiedział też w Izraelu coś takiego, że "w razie konfrontacji z Iranem Izrael może liczyć na pomoc Polski, na wsparcie Polski". Jak to by wyglądało? Czy to jest taka tylko dyplomatyczna pomoc, wsparcie, czy coś konkretniejszego?

- Polska politycznie jest zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania konfliktu bliskowschodniego i bardzo zaniepokojona programem zbrojeniowym Iranu i prawdopodobnie to miał na myśli pan premier Donald Tusk.

Panie ministrze, czy te dobre relacje z państwem Izrael nie popsują nam relacji z krajami arabskimi?

- Pamiętajmy o tym, że te dobre stosunki pomiędzy Tel Awiwem a Warszawą nie są niczym nowym. Od niepodległościowego przełomu w Polsce w 1989 r. konsekwentnie budowaliśmy, a w tej chwili rozbudowujemy współpracę z Izraelem. I dla naszych partnerów w krajach arabskich nie jest to niczym nowym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)