Trwa ładowanie...
dfkhggr

Szef górniczej Solidarności: Kopacz przyjechała z niczym

- Pani premier przyjechała z niczym - mówił po zakończeniu negocjacji z Ewą Kopacz szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Dodał, że propozycja, która szefowa rządu przedstawiła w czasie trwających 12 godz. negocjacji, nie różniła się od planu naprawczego, który został zaprezentowany w środę. - Zastanawiam się, co ja tam robiłem przez 12 godz. Dziwię się, że nie wyszedłem wcześniej - mówił zaraz po zakończeniu negocjacji Jarosław Grzesik.

Share
dfkhggr

Związkowcy deklarują, że przyjmą propozycję rządu, dotyczącą przejęcia kopalń przez spółki pracownicze, ale pod warunkiem otrzymania na nie wsparcia. O takim pomyśle mówiła już po nieudanych negocjacjach z górnikami w sprawie programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej premier Ewa Kopacz.

Dariusz Potyrała z Związku Zawodowego Górników w Polsce przyznał w Jedynce, że negocjatorzy ze strony pracowników odrzucili ten pomysł. Mówił, że rząd chciałby dać spółkom pracowniczym kopalnie za darmo, ale bez wsparcia. Tymczasem dziś chce na likwidację tych samych zakładów przeznaczyć duże pieniądze. - Na program osłonowy czy likwidacji ma pójść 3 mld złotych - mówił Potyrała. Dodał, że "nie od tego jest chyba rząd, by mając problem, spychać go na innych" .

dfkhggr

Dariusz Potyrała zapewnił, że gdyby te pieniądze trafiły do górników, mogliby przejąć kopalnie. - My przy tych samych środkach, proponujemy, owszem weźmiemy, ale będzie na funkcjonowanie - powiedział.

Związkowiec dodał, że największym problemem, z którym powinien według niego uporać się rząd, jest nadmiar węgla i problem z jego zbytem.

Nocne rozmowy rządu i górników z udziałem Ewy Kopacz nie doprowadziły do porozumienia w sprawie planu restrukturyzacji kopalń. O 10.00 mają się spotkać przedstawicie górniczych związków zawodowych, żeby podjąć decyzję co dalej z protestami. Obecnie podziemny strajk trwa w ośmiu kopalniach Kompanii Węglowej. Protesty odbywają się również na powierzchni.

dfkhggr

Podziel się opinią

Share
dfkhggr
dfkhggr
Więcej tematów