ŚwiatSzef francuskiej PCF: prezydent Francois Hollande chce przedłużyć stan wyjątkowy o trzy miesiące

Szef francuskiej PCF: prezydent Francois Hollande chce przedłużyć stan wyjątkowy o trzy miesiące

• Pierre Laurent, szef PCF, poinformował o planach prezydenta Francji
• Laurent powiedział, że po 26 lutego Francois Hollande zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego
• Stan wyjątkowy ma być wydłużony o 3 miesiące

Szef francuskiej PCF: prezydent Francois Hollande chce przedłużyć stan wyjątkowy o trzy miesiące
Źródło zdjęć: © AFP | STEPHANE DE SAKUTIN

- Prezydent potwierdził nam, że 3 lutego Radzie Ministrów zostaną przedłożone różne projekty, w tym w sprawie przedłużenia o trzy miesiące stanu wyjątkowego - oznajmił szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Pierre Laurent, po rozmowach w Pałacu Elizejskim.

Stan wyjątkowy został wprowadzony po serii skoordynowanych zamachów w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

Wcześniej premier Francji Manuel Valls zapowiedział w rozmowie z BBC, że stan wyjątkowy będzie przedłużany na tak długo, jak to będzie konieczne.

Stan wyjątkowy wyposaża stojących na czele administracji regionalnych prefektów w takie pełnomocnictwa jak zlecanie przeszukań, aresztu domowego czy zakazu zgromadzeń, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego. Miał się skończyć 26 lutego, ale przedstawiciele władz przewidywali, że prawdopodobnie zostanie przedłużony. Teraz - jak pisze Reuters - Valls poszedł o krok dalej.

Zapytany, jaki przewiduje termin obowiązywania stanu wyjątkowego, francuski premier powiedział: Taki, jak będzie trzeba (...). Dopóki istnieje zagrożenie, musimy korzystać ze wszystkich środków.

- Wojna oznacza wykorzystanie wszelkich kroków w ramach naszej demokracji dla ochrony Francuzów. Zatem także stanu wyjątkowego - oznajmił.

Valls, który wypowiedział się na ten temat w Davos, dodał, że stan wyjątkowy powinien obowiązywać "dopóki nie pozbędziemy się Daesz" (arabski akronim Państwa Islamskiego).

Podkreślił też, że stoimy w obliczu "totalnego i globalnego" zagrożenia ze strony terroryzmu. "Wojna, którą prowadzimy też musi być totalna, globalna i bezwzględna".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)