ycipk-1uo4im
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef francuskiego MSZ złożył dymisję; czuje się poniżony

Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner odejdzie z rządu - podał na stronie internetowej tygodnik "Le Nouvel Observateur". Według niego, szef dyplomacji poprosił już o dymisję, skarżąc się na "poniżanie" przez otoczenie prezydenta Sarkozy'ego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef francuskiego MSZ złożył dymisję; czuje się poniżony
(PAP)
ycipk-1uo4im

Jak twierdzi francuski tygodnik, odejście Kouchnera ze stanowiska jest kwestią najbliższych tygodni. Według gazety, ma ono nastąpić najpóźniej w listopadzie, przy okazji zapowiadanego już wcześniej przez Nicolasa Sarkozy'ego "przemeblowania" w rządzie.

"Le Nouvel Observateur" potwierdza wcześniejsze informacje innych mediów, mówiące, że szef dyplomacji już 25 sierpnia wręczył prezydentowi list z prośbą o dymisję.

Dziennikarze tygodnika twierdzą, że udało im się dotrzeć do tego pisanego odręcznie listu. Kouchner narzeka w nim na "poniżenia", które musiał znosić ze strony najbliższych doradców prezydenta. Wcześniej prasa informowała o wielokrotnych spięciach między Kouchnerem a sekretarzem generalnym Pałacu Elizejskiego Claude'em Gueantem i Jean-Davidem Levittem, doradcą szefa państwa ds. międzynarodowych. Ci ostatni, według mediów, podejmowali z polecenia Sarkozy'ego liczne dyplomatyczne misje i działania, nie konsultując ich z szefem MSZ.

ycipk-1uo4im

We wspomnianej prośbie o dymisję Kouchner miał też krytykować letnią "ofensywę" prezydenta, polegającą na zaostrzeniu walki z przestępczością i nielegalną imigracją, w tym także na deportacji Romów. Według Kouchnera, cytowanego przez "Le Nouvel Observateur", te działania oznaczają koniec "otwarcia" rządzącej prawicy na lewą stronę sceny politycznej.

W tym samym liście mowa jest o tym, że Kouchner otrzymał od prezydenta propozycję objęcia, po odejściu z rządu, stanowiska tzw. Obrońcy praw, którego misja odpowiada w przybliżeniu funkcjom polskiego RPO i Rzecznika Praw Dziecka. W piśmie minister odpowiada, że zastanowi się nad tą propozycją.

Szef dyplomacji przyznał już 30 sierpnia w radiu RTL, że myślał o dymisji w związku z polemiką wokół polityki rządu wobec Romów, odsyłanych do krajów pochodzenia. Spytany wtedy o to, co go powstrzymało przed tą decyzją, odpowiedział: - A co by to przyniosło Romom?.

71-letni Kouchner, były wieloletni członek Partii Socjalistycznej (PS), uważany jest za symbol otwarcia obecnego rządu na lewicę. Wcześniej zasłynął działalnością humanitarną jako współzałożyciel organizacji charytatywnych Lekarze bez Granic i Lekarze Świata.

ycipk-1uo4im

18 maja 2007 roku, po wygranych przez Sarkozy'ego wyborach prezydenckich, w nowym centroprawicowym rządzie Francois Fillona Kouchner został szefem MSZ.

Szymon Łucyk

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1uo4im

ycipk-1uo4im
ycipk-1uo4im