Szef CIA: tak, trzy razy podtapialiśmy przesłuchiwanych
Krótko po 11 września 2001 roku CIA trzykrotnie zastosowała powszechnie potępianą technikę przesłuchiwania, znaną jako "waterboarding" - potwierdził w Kongresie USA dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Michael Hayden.
Osławiona technika "waterboarding", powszechnie uznawana za tortury, to symulacja topienia przesłuchiwanego po przywiązaniu go do deski.
Występując przed senacką komisją ds. wywiadu Hayden podał nazwiska podejrzanych bojowników Al-Kaidy, przesłuchiwanych z użyciem tej "techniki": Chalid Szejk Muhammad (podejrzany o zaplanowanie zamachów z 11 września), Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nasziri.
Dyrektor CIA twierdzi, że zdecydowano się na zastosowanie tej techniki z obawy przed grożącymi Stanom Zjednoczonym "katastrofalnymi atakami".
Dziennikarzom Hayden powiedział później, że w przypadku Zubajdy i Muhammada przesłuchania były szczególnie "owocne".
Od pięciu lat "waterboarding" nie jest stosowany, ale - jak tłumaczył Hayden - pod koniec 2001 roku i na początku 2002 roku sytuacja była inna niż później.
W grudniu 2007 roku CIA przyznała się do zniszczenia kaset wideo, na których zarejestrowano brutalne przesłuchania podejrzanych o terroryzm. Resort sprawiedliwości wszczął w tej sprawie śledztwo.