ŚwiatSzef centrum przesłuchań w Abu Ghraib oskarżony

Szef centrum przesłuchań w Abu Ghraib oskarżony

Armia USA postawiła w stan oskarżenia pułkownika Stevena Jordana, który stał na
czele centrum przesłuchań w irackim wiezieniu Abu Ghraib, gdzie
doszło do wielokrotnego naruszania praw więźniów.

29.04.2006 | aktual.: 29.04.2006 09:16

Pułkownik, któremu zarzuca się złe, a nawet okrutne traktowanie zatrzymanych, niedozwolone wtrącanie się do przebiegu przesłuchań, zaniedbywanie obowiązków i inne sprawy związane z łamaniem praw więźniów, jest najwyższym dotąd oficerem, którego postawiono w stan oskarżenia.

Dowództwo waszyngtońskiego dystryktu wojskowego podało, że Jordan stoi w obliczu 12 zarzutów dotyczących siedmiu rodzajów przestępstw o charakterze kryminalnym. Prokurator poinformował, iż zmuszał on między innymi zatrzymanych do rozbierania się do naga, szczuł ich psami w celu zastraszenia, a następnie kłamał na ten temat prowadzącym śledztwo.

Rzecznik armii powiedział, że w przypadku potwierdzenia się wszystkich zarzutów Jordanowi grozi łączna kara w maksymalnym wymiarze aż 42 lat więzienia.

Do tej pory za przestępstwa popełnione w Abu Ghraib, w tym fizyczne maltretowanie i upokarzanie seksualne więżniów, skazano tylko niskiej rangi żołnierzy USA. Dwaj wyżsi oficerowie, przełożeni Jordana, w tym gen. Janis Karpinski, odpowiadający za sieć więzień amerykańskich, otrzymali upomnienia i kary dyscyplinarne, ale nie postawiono im zarzutów kryminalnych.

Maltretowanie więźniów w bagdadzkim wiezieniu wyszło na jaw i stało się skandalem o zasięgu światowym dokładnie przed dwoma laty, 28 kwietnia 2004 roku, gdy prasę światową obiegły szokujące zdjęcia nagich więźniów, zmuszanych do upokarzających czynności oraz towarzyszących im amerykanskich strażników, w tym kobiet. Zdjęcia spowodowały gniew, zamieszki i gwałtowne protesty w krajach muzułmańskich oraz wywołały głosy potępienia na całym świecie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)