Szczyt w Warszawie - słowniczek popularniejszych wyrazów

W dniach 28-30 kwietnia w Warszawie odbywa się Europejski Szczyt Gospodarczy. Do stolicy przyjeżdża kilkunastu szefów państw oraz przedstawiciele wielkich światowych korporacji, by porozmawiać o najważnieszych sprawach gospodarczych. W tym samym czasie odbywa się także szczyt alterglobalistów, którzy protestują przeciw temu, by bogaci stawali się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi.
Wirtualna Polska w kilku częściach przedstawia słowniczek z najważniejszymi hasłami dotyczącymi szczytu. W pierwszej odsłonie A-E.

28.04.2004 | aktual.: 28.04.2004 13:45

Alterglobaliści

Zwani też antyglobalistami; ludzie zjednoczeni w ruchu społecznym sprzeciwiającym się negatywnym skutkom globalizacji gospodarczej. Protestują przede wszystkim przeciw pogłębiającym się dysproporcjom między biednymi i bogatymi oraz dewastacji środowiska naturalnego. Alterglobaliści to ruch niejednorodny – w jego skład wchodzą grupy anarchistyczne, radykalnej lewicy, organizacje ekologiczne, ruch feministyczny, stowarzyszenia, ruchy i organizacje chłopskie, związki zawodowe, ruchy pacyfistyczne i antymilitarystyczne, a nawet niektóre ugrupowania katolickie i chrześcijańskie. Inicjatorami ruchu antyglobalizacyjnego byli na początku lat 90. studenci uniwersytetów północnoamerykańskich, którzy w ramach protestu przeciw wpływom ponadnarodowych korporacji organizowali ich bojkot.

Antyszczyt Wa29

Założona w Polsce Koalicja Grup Wolnościowych, jednocząca przeciwników Europejskiego Szczytu Gospodarczego organizowanego w Warszawie i wszystkich, którym bliskie są „ideały walki z bezduszną ideologią neoliberalną”. Wa29 zajmuje się organizacyjną stroną „antyszczytu” – deklaruje zapewnienie ochrony prawnej, podstawowej opieki medycznej, pośrednictwa w znalezieniu tanich noclegów. Pożywienie dla tych, którzy przyjadą do Warszawy na protesty, mają zapewnić aktywiści z grup „Food Not Bombs”. Największa manifestacja zapowiedziana jest na 29 kwietnia. Strona Antyszczytu Wa29

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Jednostka Urzędu m.st. Warszawy, koordynująca działania władz miasta związane z zapewnieniem spokoju i porządku podczas Szczytu. Zajmuje się m.in. wydawaniem przepustek do stref zamkniętych. Władze obawiają się zamieszek wywołanych przez alterglobalistów i innych protestujących, dlatego do Warszawy na czas Szczytu ściągnięte zostaną dodatkowe jednostki policji z całej Polski. Strona Biura

Davos

Szwajcarskie miasto, miejsce dorocznych spotkań organizowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne (jedynie w 2002 roku, jako hołd ofiarom tragedii 11 września, spotkanie wyjątkowo zostało zorganizowane w Nowym Jorku). W Davos dochodziło do zamieszek - najgorzej było w 2000 roku, kiedy ponad tysiąc przeciwników wolnego handlu przetoczyło się ulicami szwajcarskiego kurortu, wybijając szyby w wystawach i atakując policjantów. Policja użyła gazów łzawiących.

Europejski Szczyt Gospodarczy

Tegoroczny Europejski Szczyt Gospodarczy odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia w Warszawie. Weźmie w nim udział około 1200 osób. Udział w Szczycie potwierdziło m.in. 16 prezydentów i 3 premierów. Dotychczas ESG odbywały się w Salzburgu w Austrii.
(uk)

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)