Trwa ładowanie...

Szczyt UE w sprawie pandemii pod koniec marca? "Ogromne dysproporcje w dystrybucji szczepionek"

Wysoki rangą współpracownik szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela potwierdził, że 25 i 26 marca odbędzie się szczyt Unii Europejskiej w sprawie koordynacji działań w kwestii pandemii - informuje RMF FM. Charles Michel chce, aby szczyt odbył się fizycznie żeby szczyt odbył się fizycznie, ale na razie nie jest potwierdzone czy tak się stanie.
Share
Szczyt UE w sprawie pandemii pod koniec marca
Szczyt UE w sprawie pandemii pod koniec marca
d2q5tyy

Jak informuje RMF FM, przewodniczący Rady Europejskiej otrzymał list od szefów rządów Austrii, Czech, Słowenii, Bułgarii i Łotwy. Kraje te wzywają do zwołania szczytu UE w celu omówienia "ogromnych dysproporcji" w dystrybucji szczepionek.

Ta nierówność ma być jednym z wrażliwych tematów, które będą omawiane na szczycie unijnym. Chodzi m.in. o sugestię kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który sugerował w piątek, że niektóre kraje Unii mogły podpisać "tajne umowy" z firmami farmaceutycznymi, aby otrzymywać więcej dawek, niż wynikałoby z porozumienia na szczeblu unijnym.

Szczyt UE w marcu. Opóźnione dostawy szczepionek, "zielony certyfikat"

Podczas szczytu unijnego poruszony ma zostać również temat opóźnień w dostawach szczepionek i tego, na jakie "twarde" działania może sobie pozwolić Unia Europejska wobec firm, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Chodzi też o podjęcie działań wobec krajów, które tak, jak USA, blokują eksport do szczepionek do UE.

d2q5tyy

Podczas szczytu ma być omawiana też sprawa paszportów szczepionkowych, które umożliwią swobodne przekraczanie granic w wakacje. To tzw. "zielone certyfikaty". W przyszłą środę Komisja Europejska przedstawi projekt legislacyjny w tej sprawie. Już wiadomo, że dokument będzie zawierał informację o szczepieniu przeciw Covid-19 lub przebytej chorobie czy informację o negatywnym wyniku testu.

Źródło: RMF FM

Zakupy po pandemii. "Niektóre zachowania pozostaną"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q5tyy

Podziel się opinią

Share
d2q5tyy
d2q5tyy
Więcej tematów