Świat"Szczyt Rosja-UE będzie bezowocny lub skandalicznie bezowocny"

"Szczyt Rosja-UE będzie bezowocny lub skandalicznie bezowocny"


Szczyt Rosja-UE będzie w tym roku bezowocny albo skandalicznie bezowocny - pisze dziennik "Wiedomosti", zapowiadając spotkanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w Samarze.

"Szczyt Rosja-UE będzie bezowocny lub skandalicznie bezowocny"
Źródło zdjęć: © AFP

15.05.2007 | aktual.: 15.05.2007 10:57

Według gazety, rozmowy na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE (ang. PCA) na pewno się tam nie rozpoczną. "Niewykluczone, że uczestnikom nie uda się nawet uzgodnić wspólnej deklaracji" - dodają "Wiedomosti".

Dziennik zaznacza, że uruchomieniu rokowań w sprawie PCA przeszkodził konflikt handlowy Moskwy z Warszawą.

"Polska nie jest już osamotniona. Jak okazało się w poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, jej stanowisko popierają też Litwa i Estonia. Jedyne, co do czego ministrowie byli zgodni, było to, że szczyt powinien się odbyć" - piszą "Wiedomosti".

Powołując się na źródło w Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, gazeta wskazuje, że "oficjalnego początku rozmów na temat porozumienia o partnerstwie i współpracy nie będzie, gdyż jest wątpliwe, by Warszawa wycofała swoje weto".

Rozmówca "Wiedomosti" wyraził natomiast nadzieję, że w Samarze uda się nieformalnie porozmawiać o przygotowaniu nowego PCA.

"Kremlowskie źródło informuje, że poruszone zostaną także tematy wznowienia polskiego eksportu rolnego do Rosji, uregulowania konfliktu w Kosowie, rozmieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach, a także demontażu radzieckich pomników w Europie" - konstatuje dziennik.

"Wiedomosti" cytują również opinię niemieckiego politologa Alexandra Rahra, którego zdaniem "Polska, Litwa i Estonia chcą dać nauczkę Niemcom za próby porozumiewania się z Rosją na płaszczyźnie dwustronnej i dlatego świadomie potęgują spory". "Gdy tylko 1 lipca przewodnictwo w UE przejdzie od Niemiec do Portugalii, Polska natychmiast wycofa weto" - przytacza gazeta prognozę Rahra.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)