Trwa ładowanie...
d3hyona
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie przed Wniebowzięciem NMP

Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy, poprzedzający obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższych kilku dniach do Częstochowy dotrze kilkadziesiąt grup pątników ze wszystkich części kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
304. WARSZAWSKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
304. WARSZAWSKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3hyona

Według szacunków częstochowskiego magistratu, w całym sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 100 tys. pątników. Dołączą do nich pielgrzymki oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, pociągami i na rowerach.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w poniedziałek rano do sanktuarium doszła 35. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która zgromadziła 1,8 tys. osób. Pątnicy przemierzyli 220 km. W poprzednich dniach do Częstochowy dotarła m.in. 24. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa i 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej.

Miasto, jak co roku, opracowało plan zabezpieczeń pielgrzymek. Dla przybywających do Częstochowy pielgrzymów przygotowano m.in. miejsca parkingowe, przenośne kabiny WC, punkty czerpania wody pitnej, dodatkowe kontenery i kosze na śmieci, drogi ewakuacji medycznej. Miejski Zarząd Dróg i Policja zapewnią bezpieczną organizację ruchu w okolicach Jasnej Góry, a policja i strażnicy miejscy bezpieczeństwo na trasach wejścia oraz podczas uroczystości.

d3hyona

Najwięcej pieszych pielgrzymów, ok. 50 tys., przybywa co roku na Jasną Górę od 12 do 14 sierpnia. W tych dniach do Częstochowy dotrą m.in. pątnicy z Gdańska, Białegostoku, Warszawy i Torunia.

Część pątników zostanie w Częstochowie do sobotnich uroczystości Wniebowzięcia NMP. Ich najważniejszym punktem będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

d3hyona

Podziel się opinią

Share

d3hyona

d3hyona
Więcej tematów