Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie przed Wniebowzięciem NMP
Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy, poprzedzający obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższych kilku dniach do Częstochowy dotrze kilkadziesiąt grup pątników ze wszystkich części kraju.
Według szacunków częstochowskiego magistratu, w całym sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 100 tys. pątników. Dołączą do nich pielgrzymki oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, pociągami i na rowerach.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w poniedziałek rano do sanktuarium doszła 35. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która zgromadziła 1,8 tys. osób. Pątnicy przemierzyli 220 km. W poprzednich dniach do Częstochowy dotarła m.in. 24. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa i 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej.
Miasto, jak co roku, opracowało plan zabezpieczeń pielgrzymek. Dla przybywających do Częstochowy pielgrzymów przygotowano m.in. miejsca parkingowe, przenośne kabiny WC, punkty czerpania wody pitnej, dodatkowe kontenery i kosze na śmieci, drogi ewakuacji medycznej. Miejski Zarząd Dróg i Policja zapewnią bezpieczną organizację ruchu w okolicach Jasnej Góry, a policja i strażnicy miejscy bezpieczeństwo na trasach wejścia oraz podczas uroczystości.
Najwięcej pieszych pielgrzymów, ok. 50 tys., przybywa co roku na Jasną Górę od 12 do 14 sierpnia. W tych dniach do Częstochowy dotrą m.in. pątnicy z Gdańska, Białegostoku, Warszawy i Torunia.
Część pątników zostanie w Częstochowie do sobotnich uroczystości Wniebowzięcia NMP. Ich najważniejszym punktem będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.