PolskaSzczygło pożegnał się z Wojskiem Polskim

Szczygło pożegnał się z Wojskiem Polskim

Autentycznych zasług tysiąca polskich żołnierzy nie może przekreślić jedno wydarzenie - powiedział ustępujący szef MON Aleksander Szczygło, odnosząc się do zatrzymania siedmiu polskich żołnierzy w związku z sierpniową akcją w Afganistanie, w której zginęli cywile.

Nie kryjąc wzruszenia, Szczygło pożegnał się z wojskiem przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Odchodzący minister przypomniał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, by ta niepodległość kosztowała dwa grosze wydatków i dwie krople krwi, lecz niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym. Dodał, że o tym jak kosztownym przekonujemy się nieustannie od kilkudziesięciu lat, także w momentach takich jak ten, gdy słyszymy o wydarzeniach w Afganistanie, gdy czujemy ból, gdy chwieje się wiara niektórych w polskiego żołnierza jako tego, który zawsze walczył o sprawy wielkie i sprawiedliwe.

Minister podkreślał, że nie można zaprzepaścić dorobku całych pokoleń żołnierzy, którzy służyli niepodległemu państwu. Należą do nich także ci, którzy od wielu lat reprezentują Polskę w misjach zagranicznych - dodał.

Minister mówił o postępach, jakich dokonała polska armia w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy jego urzędowania na stanowisku szefa MON - profesjonalizacji armii, której wskaźnik osiągnął 70%, poprawie warunków służby, modernizacji sprzętu i uzbrojenia, przygotowaniu systemowej reformy prawa i reorganizacji szkolnictwa wojskowego.

Szczygło zaznaczył, że jego kadencja przypadła na okres intensywnych działań m.in. w Afganistanie i Iraku. Czuję się osobiście odpowiedzialny za żołnierzy służących w polskich kontyngentach wojskowych; zawsze starałem się być blisko nich, zrozumieć ich problemy i bolączki - mówił minister przypominając, że czterokrotnie był w Afganistanie i tyle samo w Iraku.

Zostawiam resort w stanie lepszym niż dziewięć miesięcy temu. Przekazuję następcy instytucję sprawną, dobrze zorganizowaną, mającą do zrealizowania nowe plany - ocenił.

Z żołnierzami Szczygło pożegnał się cytując słowa Piłsudskiego: Całe życie walczyłem o szacunek dla tego, co zwą cnota, męstwo i w ogóle siły wewnętrzne człowieka, a nie starania o korzyść własną czy swego otoczenia. Niech te słowa będą drogowskazem w dalszych zmaganiach o Polskę - zaapelował.

Podziękowania w imieniu wojska ustępującemu ministrowi złożył Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor. Przekazał ministrowi szablę, która od wieków towarzyszyła żołnierzom i jest symbolem męstwa, rycerstwa i honoru.

Szczygło złożył wieniec na płycie GNŻ.

Po uroczystości szef MON w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że jako członek sejmowej komisji obrony wystąpi z wnioskiem o upublicznienie materiałów, które mogą być jawne; tak by pokazać, co zaszło podczas sierpniowej akcji w Afganistanie.

Żołnierze, dopóki nie są skazani, są niewinni. Domniemywania, pogłoski, plotki to za mało by oceniać ludzi; by oceniać ludzi trzeba znać fakty - podkreślał minister.

Powtórzył swój apel z sierpnia,_ by spraw, które są trudne, które wymagają wyjaśnienia i nikt co do tego nie ma wątpliwości, nie włączać do bieżącej polityki_.

Zapytany, czy łzy podczas uroczystości to wynik wzruszenia czy mrozu, Szczygło przyznał, że pożegnanie ze szczególnym miejscem, jakim jest Ministerstwo Obrony Narodowej, z siłami zbrojnymi, ludźmi, którzy narażają zdrowie i życie np. na misjach zagranicznych, budzi wiele emocji.

Pożegnanie z siłami zbrojnymi jest symbolicznym zakończeniem misji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ale myślę, że mogę spokojnie powiedzieć tylko i wyłącznie: "do zobaczenia"- dodał.

Swojemu następcy życzył sukcesów, tak jak życzy sukcesu polskim siłom zbrojnym.(smroz)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)