Trwa ładowanie...

Szczepionki są skuteczne? 60 proc. Polaków nie zaszczepiło dzieci

Dzisiejsze szczepionki są bezpieczne i chronią przed wieloma chorobami. Przypominają o tym naukowcy w ramach rozpoczętego dziś Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Share
Szczepionki są skuteczne? 60 proc. Polaków nie zaszczepiło dzieci
Źródło: Thinkstockphotos
d3x4l1l

Szczepionki chronią przed groźnymi i śmiertelnymi chorobami takimi jak odra czy błonica. W przypadku ospy, dzięki szczepionkom, chorobę tę całkowicie pokonano. Wbrew niektórym opiniom, potrójna szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu - zapewnił profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia. - Są dobre badania epidemiologiczne, które temu zaprzeczają - powiedział.

Śledztwo wykazało, że angielski lekarz, który wskazywał na taki związek, dr Andrew Wakefield przeprowadził swe badania nieprawidłowo i nieetycznie, za co stracił prawo do wykonywania zawodu w Wielkiej Brytanii. Mimo to odsetek szczepionych osób spadł; w Walii odnotowano ostatnio 808 przypadków zachorowań na odrę.

W Polsce, jak podkreśla profesor Zieliński w zeszłym roku na szczepienia dzieci nie zgodziło się około pięć tysięcy par rodziców, to o 60 proc. więcej niż w roku 2009.

d3x4l1l

Podziel się opinią

Share
d3x4l1l
d3x4l1l
Więcej tematów