Trwa ładowanie...
d1lf9vm
24-02-2004 08:58

Szczepionką pokonamy raka

Eksperymentalna szczepionka przeciwko rakowi nerek daje zachęcające rezultaty - informuje magazyn "The Lancet". Obiecujące są również wyniki prac nad szczepionką na raka płuc - pisze "Journal of the National Cancer Institute".

d1lf9vm
d1lf9vm

Rak nerki występuje przede wszystkim u osób po 40 roku życia i stanowi około 3% wszystkich nowotworów. Pięcioletnie badania obejmujące 379 pacjentów z rakiem nerki wykazały, że szczepionka niemieckiej firmy biotechnologicznej LipoNova polepszyła okres przeżycia po operacyjnym usunięciu raka - pięć lat przeżyło 77% zaszczepionych chorych, w porównaniu z 68% niezaszczepionych. Dotąd nie było leku, który poprawiałby wyniki chirurgicznego usunięcia raka nerki.

Szczepionka, przygotowana specjalnie z materiału pobranego z guza nerki każdego pacjenta, była podawana w sześciu dawkach przez cztery tygodnie. Szczepionka ma być stosowana przy raku o średnicy powyżej 2,5 cm, ograniczonym tylko do nerki.

Z kolei naukowcy z University Medical Center w Dallas po raz pierwszy zastosowali z powodzeniem szczepionkę przeciwko niedrobnokomórkowemu rakowi płuca. Obserwowali 43 pacjentów z których 10 miało wczesną, zaś 33 - zaawansowaną postać raka. Guzy usunięto chirurgicznie, a pacjentom podano ich własne komórki nowotworowe i gen CM-CSF, który zmieniając powierzchnię komórek ułatwia ich niszczenie systemowi odpornościowemu.

Szczepionkę podawano przez trzy miesiące, co dwa tygodnie. Niektórzy pacjenci w zaawansowanym stadium przeżyli już trzy lata bez nawrotu choroby, u innych nastąpił on później niż w grupie kontrolnej. Natomiast przy mało zaawansowanym raku płuca nie stwierdzono korzyści ze stosowania szczepionki.

Szczepionki przeciwko rakowi wymagają jednak jeszcze dalszych prób i dopracowania - podkreślają naukowcy.

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj