Trwa ładowanie...
d3hyij4
IAR

Szczepionka na wirus zika nie tak szybko

• Naukowcy uważają, że wyprodukowanie szczepionki na wirus zika może zająć 10 lat
• Wirus poważnie zagraża noworodkom na obu kontynentach amerykańskich
• Wirusem zika nie można zarazić się bezpośrednio od innego człowieka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Larwy komara Aedes aegypti - to ten owad przenosi wirusa
Larwy komara Aedes aegypti - to ten owad przenosi wirusa (AFP, Fot: NELSON ALMEIDA)
d3hyij4

Wyprodukowanie powszechnie dostępnej szczepionki przeciw wirusowi zika może zająć dziesięć lat, sugerują eksperci z USA. Wirus poważnie zagraża noworodkom na obu kontynentach amerykańskich.

Roznoszą go komary. Jeśli zainfekowany owad ukąsi kobietę w ciąży, istnieje ryzyko, że jej dziecko urodzi się z małogłowiem, czyli uszkodzeniem mózgu. W ostatnich miesiącach w Brazylii odnotowano prawie cztery tysiące przypadków małogłowia. Czasem takie dzieci umierają. Infekcje wykryto w większości krajów obu Ameryk.

- Moim zdaniem zaraziły się jakieś dwa miliony ludzi. Gdybym miał córkę w wieku rozrodczym, a ona planowałaby wakacje na Karaibach to bym jej to zdecydowanie odradzał - mówi BBC wirusolog Scott Weaver z Uniwersytetu Teksańskiego. Naukowcy z tej uczelni dodają, że eksperymentalna szczepionka przeciw wirusowi zika może być gotowa za dwa lata, ale zapewne minie dekada, zanim będzie ją można podawać na masową skalę.

Nieliczni mieszkańcy Europy też zarazili się wirusem, ale tylko ci, którzy byli w ciepłych rejonach Ameryk. W Europie na razie nie stwierdzono przypadków przenoszenia wirusa przez groźne gatunki komarów; na praktycznie całym naszym kontynencie jest dla nich za zimno. Wirusem zika nie można zarazić się bezpośrednio od innego człowieka.

d3hyij4

Podziel się opinią

Share

d3hyij4

d3hyij4
Więcej tematów