Trwa ładowanie...
d1wefno
koronawirus

Szczepionka na koronawirusa. Badania wchodzą w decydującą fazę

W Stanach Zjednoczonych trwają intensywne prace nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Badania i testy wchodzą w decydującą fazę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Trwają testy szczepionki
Koronawirus. Trwają testy szczepionki (Getty Images)
d1wefno

Koronawirus. Badania nad szczepionką wchodzą w decydującą fazę

Na całym świecie jest już ponad 11,2 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Naukowcy pracują nad tym, by wynaleźć skuteczną szczepionkę na COVID-19. Jak relacjonuje portal abcnews.go.com, w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto już badania i testy trzeciej fazy. Lekarze twierdzą, że skuteczność szczepionki najlepiej sprawdzana będzie tam, gdzie jest najwięcej infekcji.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że tylko Uniwersytet w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, który współpracuje z firmą farmaceutyczną AstraZeneca oficjalnie rozpoczął trzecią fazę testów. Nad wynalezieniem szczepionki pracują także firmy z Chin, Korei Południowej, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.

d1wefno

Szczepionka na koronawirusa są w fazie testów

Amerykańskie media dodają, że na świecie opracowano już 140 szczepionek, a 18 z nich jest obecnie w fazie testów na ludziach. Próby szczepionkowe zwykle przechodzą trzy rodzaje testów. W pierwszych dwóch fazach testowane jest bezpieczeństwo szczepionki i jej aktywność biologiczna. Udział w nich bierze około 100 osób. Ze względu na ich mniejszy rozmiar, firmy farmaceutyczne mogą stosunkowo łatwo przeprowadzić te badania w macierzystych krajach.

Trzecia faza jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia. Wymaga tysięcy ochotników, by sprawdzić, czy szczepionka jest skuteczna. - Większość badań fazy trzeciej wymaga włączenia dziesiątek tysięcy pacjentów. Potrzebujesz wielu ludzi, by wykazać statystycznie znaczącą różnicę - powiedział dr Todd Ellerin.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wefno

Podziel się opinią

Share

d1wefno

d1wefno
Więcej tematów