Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID znów opóźniona. Michał Kuczmierowski pełen goryczy

Szczepionka na COVID firmy AstraZeneca znów przyjdzie z opóźnieniem. Dostawa z czwartku przewidziana jest na poniedziałek. Rozgoryczenia nie kryje szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Share
Szczepionka na COVID znów opóźniona. Michał Kuczmierowski pełen goryczy
Szczepionka na COVID znów opóźniona. Michał Kuczmierowski pełen goryczyŹródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek
d3522nf

Szczepionka na COVID od firmy AstraZeneca miał przyjść w czwartek, jednak jej dostawa została przełożona w czasie. Po raz kolejny. Głos ws. przewidywanego terminu opóźnionej dostawy zabrał Michał Kuczmierowski.

Szczepionka na COVID opóźniona. Michał Kuczmierowski zabrał głos

- Deklaracji jest sporo, ale dla nas najważniejsza będzie dostawa przewidziana na poniedziałek. To będzie dostawa połączona. Około 300 tys. szczepionek firmy AstraZeneca - mówił w radiowej Jedynce Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

d3522nf

Jak zaznaczył, opóźnienie dostawy szczepionki od firmy AstraZeneca nie zaszkodzi osobom zapisanym na szczepienie. - Uspokajam, te osoby nie powinny się obwiać o opóźnienie w swoim szczepieniu - podkreślił.

COVID-19. Adam Niedzielski o krok od ważnej decyzji ws. szczepień

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dodał przy tym, że największe problemy z dostawami szczepionki na COVID są właśnie z brytyjską firmą. - To, co najmniej nieodpowiedzialne, bo przeszkadza w planowaniu działań związanych z Narodowym Programem Szczepień. Umowy są po to, by się do nich stosować - tłumaczył Michał Kuczmierowski.

d3522nf

- Co do Pfizera czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Do informacji o rozwijaniu ich sieci dystrybucyjnej podchodzimy bardzo ostrożnie, co pomogło nam na samym początku szczepień. Przeszliśmy dzięki temu obronną ręką nad opóźnieniami dostaw, dzięki czemu mieliśmy też szczepionkę na COVID w postaci drugiej dawki - zaznaczył Kuczmierowski.

Szczepionka na COVID. Michał Kuczmierowski: Polska gotowa na Johnson&Johnson

Pytany o plany na II kwartał roku, szef Agencji Rezerw Strategicznych podkreślił, że na ich ogłoszenie jest jeszcze czas. - Myślę, że w ciągu tygodnia lub dwóch będą już oficjalne harmonogramy dostaw szczepionki na COVID od producentów. Od ich dostaw będą zależały dalsze szczepienia - mówił Michał Kuczmierowski.

Jak zapewnił, Polska czeka na informacje dotyczące warunkowego dopuszczenia szczepionki na COVID firmy Johnson&Johnson. - My jesteśmy gotowi na wszystko. Na ten moment jednak nie jestem w stanie podać żadnych dat, ani cyfr. Od dopuszczenia szczepionki na COVID przez producenta do pierwszej dostawy mogą minąć tylko dwa dni, a może być to tydzień - zaznaczył.

d3522nf

W programie padło też pytanie o zapas respiratorów. - Wydaliśmy na potrzeby szpitali ponad 5,5 tys. respiratorów. To wyposażenie jest tam, gdzie powinno być. Czeka na kolejność użycia. Mamy jednak nadzieję, że nie będą musiały być użyte - mówił Michał Kuczmierowski.

- W magazynach memy jeszcze kilka tysięcy kolejnych. To liczba wystarczająca, nie musimy kupować dodatkowego sprzętu - dodał szef Agencji Rezerw Strategicznych.

Pytany o komentarze polityków opozycji, którzy donoszą, że część respiratorów w magazynach rządowych "to złom", Kuczmierowski zaprosił parlamentarzystów do kontroli. - Prosiłbym też o powstrzymanie się od takich komentarzy i siania niepotrzebnej paniki - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3522nf

Podziel się opinią

Share
d3522nf
d3522nf
Więcej tematów