Szczepionka na COVID. Osoby po zakażeniu mogą zostać zaszczepione później
Rada Medyczna działająca przy premierze zarekomendowała, by osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, zostały zaszczepione z półrocznym opóźnieniem. Uzasadnieniem dla tej rekomendacji są małe dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski.
18.02.2021 13:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje RMF FM, Rada Medyczna zarekomendowała, by z uwagi na niewielkie dostawy szczepionek do Polski przesunąć kolejkę osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o pół roku. Uzasadnieniem tego stanowiska jest to, że osoby, które przeszły już zakażenie, mogą mieć znacznie większą odporność na SARS-CoV-2. Prof. Andrzej Horban zaproponował, by szczepienia osób, które chorowały na COVID-19, odbyły się najwcześniej po pół roku od zakończenia choroby.
Ustalenie danych takich osób nie będzie trudne. Szpitale gromadzą pełną dokumentację osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa. To bardzo duża grupa - licząca już ponad półtora miliona osób.
Prof. Horban zasugerował również, by przy okazji programu masowych szczepień w Polsce przeprowadzać testy na obecność przeciwciał u pacjentów. Pozwoliłoby to jego zdaniem wykryć znaczną liczbę osób, które bezobjawowo przeszły zakażenie koronawirusem. Na razie Rada Medyczna nie wydała jednak takiej rekomendacji.
Szczepionka na COVID. Kolejne grupy poznały terminy
Do wiadomości publicznej podane zostały również terminy rozpoczęcia szczepień dla kolejnych grup. Od 15 marca rozpoczną się szczepienia dla osób przewlekle chorych. Grupa ta liczy około 70 tysięcy osób. To pozwoli na bardzo szybkie przeprowadzenie procesu. Szczepienie w tej grupie ma się zakończyć już 20 marca.
Od 22 marca ruszą natomiast szczepienia dla służb mundurowych. Policjanci, żołnierze i funkcjonariusze służby więziennej mają zostać szczepieni do 5 kwietnia.
Źródło: RMF FM