Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19: są przeciwwskazania? Ekspert odpowiada

Szczepionka na COVID-19 ma być dobrowolna, dwudawkowa oraz darmowa - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Według dr. hab. Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu nie ma aktualnie żadnych dowodów na to, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 stanowi ryzyko dla osób, które koronawirusa przechodzą bezobjawowo.

Szczepionka na Covid-19Szczepionka na Covid-19Źródło: Pixabay, fot: fernandozhiminaicela
dawh8on
dawh8on

Nadal na całym świecie szaleje epidemia koronawirusa. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby odnotowano 4423 nowe przypadki koronawirusa. Tak małej liczby nie było w Polsce od tygodni. Dziś także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział w Radiu ZET, że 7 grudnia ujawnione zostaną pierwsze szczegóły dotyczące szczepień na COVID-19 w Polsce.

- Osoba, która ma zostać zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2 będzie podlegać, na takich samych zasadach, jak w przypadku innych szczepień, kwalifikacji lekarskiej pod względem stanu zdrowia. Jeżeli ma objawy choroby, to wówczas szczepienie trzeba odroczyć. Nie ma natomiast żadnych wskazań, by sprawdzać przed wakcynacją, czy jest to osoba zakażona SARS-CoV-2 – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową specjalista w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. Morawiecki zaszczepi się publicznie? Arłukowicz krytykuje

Szczepionka na COVID-19. Co z osobami, które koronawirusa przechodzą bezobjawowo?

Rzymski przekazał także, że aktualnie nie ma żadnych dowodów na to, aby szczepionka na COVID-19 stanowiła podwyższone ryzyko dla osób, które zakażenie koronawirusem przechodzą bezobjawowo lub są w trakcie wylęgania się COVID-19. Według eksperta nie ma także przeciwwskazań do szczepień dla osób, które są ozdrowieńcami.

dawh8on

- W badaniu trzeciej fazy szczepionki Pfizer/BioNTech, oprócz osób, które nigdy nie spotkały się z koronawirusem, rekrutowano także część osób bez względu na to czy przeszły one COVID-19, czy nie. Zaszczepienie ozdrowieńców może wręcz pomóc zwiększyć ich odporność na SARS-CoV-2 - wyjaśnił Rzymski.

Ekspert dodał także, że szczepionki Pfizera kolejne fazy badań klinicznych przechodziły bez konieczności wstrzymywania się z powodu wystąpienia poważnych objawów niepożądanych.

Doktor dodał, że objawy, które odnotowywano - czyli: zmęczenie, dreszcze, ból głowy i mięśni - to dolegliwości, które uznaje się za "typowo poszczepienne". Zdarza się, że występują one w podaniu także innych szczepionek np. przeciw grypie. - Dobrą wiadomością jest też to, że w trakcie badań klinicznych szczepionki Pfizera nie zauważono, aby osoby starsze miały większe spectrum objawów nieporządnych – wskazał Rzymski.

Wykładowca UM w Poznaniu przekazał także, że nadal nie wiadomo, jak długo będzie trwać ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 po zaszczepieniu.

dawh8on

Szczepionki na COVID-19 w Polsce

W Polsce szczepionki przeciwko COVID-19 najpierw będą dostępne dla:

  • pracowników służb medycznych,
  • mieszkańców DPS,
  • zakładów opiekuńczo-leczniczych,
  • służb mundurowych,
  • osób starszych (powyżej 65. roku życia).

Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu informował także, że Polska zamówiła 45 mln dawek szczepionki na COVID-19. Szczepionki mają być dobrowolne oraz darmowe. Każda z osób, która zdecyduje się zaszczepić, otrzyma dwie dawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dawh8on
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dawh8on
Więcej tematów