Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19: są przeciwwskazania? Ekspert odpowiada

Szczepionka na COVID-19 ma być dobrowolna, dwudawkowa oraz darmowa - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Według dr. hab. Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu nie ma aktualnie żadnych dowodów na to, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 stanowi ryzyko dla osób, które koronawirusa przechodzą bezobjawowo.

Szczepionka na Covid-19Szczepionka na Covid-19Źródło: Pixabay, fot: fernandozhiminaicela
d1cyvds
d1cyvds

Nadal na całym świecie szaleje epidemia koronawirusa. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby odnotowano 4423 nowe przypadki koronawirusa. Tak małej liczby nie było w Polsce od tygodni. Dziś także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział w Radiu ZET, że 7 grudnia ujawnione zostaną pierwsze szczegóły dotyczące szczepień na COVID-19 w Polsce.

- Osoba, która ma zostać zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2 będzie podlegać, na takich samych zasadach, jak w przypadku innych szczepień, kwalifikacji lekarskiej pod względem stanu zdrowia. Jeżeli ma objawy choroby, to wówczas szczepienie trzeba odroczyć. Nie ma natomiast żadnych wskazań, by sprawdzać przed wakcynacją, czy jest to osoba zakażona SARS-CoV-2 – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową specjalista w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. Morawiecki zaszczepi się publicznie? Arłukowicz krytykuje

Szczepionka na COVID-19. Co z osobami, które koronawirusa przechodzą bezobjawowo?

Rzymski przekazał także, że aktualnie nie ma żadnych dowodów na to, aby szczepionka na COVID-19 stanowiła podwyższone ryzyko dla osób, które zakażenie koronawirusem przechodzą bezobjawowo lub są w trakcie wylęgania się COVID-19. Według eksperta nie ma także przeciwwskazań do szczepień dla osób, które są ozdrowieńcami.

d1cyvds

- W badaniu trzeciej fazy szczepionki Pfizer/BioNTech, oprócz osób, które nigdy nie spotkały się z koronawirusem, rekrutowano także część osób bez względu na to czy przeszły one COVID-19, czy nie. Zaszczepienie ozdrowieńców może wręcz pomóc zwiększyć ich odporność na SARS-CoV-2 - wyjaśnił Rzymski.

Ekspert dodał także, że szczepionki Pfizera kolejne fazy badań klinicznych przechodziły bez konieczności wstrzymywania się z powodu wystąpienia poważnych objawów niepożądanych.

Doktor dodał, że objawy, które odnotowywano - czyli: zmęczenie, dreszcze, ból głowy i mięśni - to dolegliwości, które uznaje się za "typowo poszczepienne". Zdarza się, że występują one w podaniu także innych szczepionek np. przeciw grypie. - Dobrą wiadomością jest też to, że w trakcie badań klinicznych szczepionki Pfizera nie zauważono, aby osoby starsze miały większe spectrum objawów nieporządnych – wskazał Rzymski.

Wykładowca UM w Poznaniu przekazał także, że nadal nie wiadomo, jak długo będzie trwać ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 po zaszczepieniu.

d1cyvds

Szczepionki na COVID-19 w Polsce

W Polsce szczepionki przeciwko COVID-19 najpierw będą dostępne dla:

  • pracowników służb medycznych,
  • mieszkańców DPS,
  • zakładów opiekuńczo-leczniczych,
  • służb mundurowych,
  • osób starszych (powyżej 65. roku życia).

Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu informował także, że Polska zamówiła 45 mln dawek szczepionki na COVID-19. Szczepionki mają być dobrowolne oraz darmowe. Każda z osób, która zdecyduje się zaszczepić, otrzyma dwie dawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cyvds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cyvds
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj