Trwa ładowanie...
d4j6wsq

Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Michał Dworczyk wyjawia kluczowe daty

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o rozpoczęciu procedury zgłaszania się podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. O tym, gdzie będziemy mogli się zaszczepić, dowiemy się w połowie grudnia. - Szczepienia będą dostępne w styczniu - stwierdził prof. Andrzej Horban.
Share

Szczepionka na koronawirusa. Michał Dworczyk: 15 grudnia podamy informację o wszystkich punktach szczepień
Szczepionka na koronawirusa. Michał Dworczyk: 15 grudnia podamy informację o wszystkich punktach szczepieńŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d4j6wsq

- Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Proces przyjmowania zgłoszeń będzie trwał do 11 grudnia. - 15 grudnia podana zostanie informacja o wszystkich punktach, gdzie będzie można się szczepić - stwierdził szef KPRM.

Dworczyk dodał, że zgodnie z szacunkami ma powstać 8 tys. punktów szczepień w całym kraju, tak aby w każdej gminie był co najmniej jeden taki punkt. - Zakładamy, że w operacji weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego - mówił szef KPRM.

- Do narodowego programu szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie RP - mówił Dworczyk.

d4j6wsq

Minister tłumaczył, że punkt, który będzie chciał wziąć udział w programie, będzie musiał zadeklarować, iż będzie dostępny dla pacjentów przynajmniej 5 dni w tygodniu i będzie dysponował przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym. - Musi zadeklarować, że będzie miał potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny - dodał szef KPRM.

- Przeprowadziliśmy kalkulację kosztu tego szczepienia - pojawi się pełna analiza wyceny świadczenia szczepiennego - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ceny szczepień zaczynają się od 61,24 zł. Jeśli konieczny będzie transport pacjenta do punktu szczepień, wówczas ta stawka wzrośnie do 68,15 zł za szczepienie.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 poinformował, że szczepionki będą dostępne pod koniec stycznia. Minister zdrowia sprecyzował, że akcja wyszczepiania rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

- Efekt szczepień będzie widoczny mniej więcej po 6 tygodniach - stwierdził prof. Horban.

d4j6wsq

- Szczepionka nie modyfikuje żadnej genetyki, ona jest bezpieczna - zapewnił ekspert.

Koronawirus w Polsce. Dworczyk o "fake newsach"

Piątkowa konferencja rozpoczęła się od wystąpienia ministra Dworczyka dotyczącego - jak mówił - "fake newsów przekazywanych przez parlamentarzystów opozycji".

- Dzisiaj pojawiła się informacja przekazywana przez polityków opozycji, że brakuje respiratorów, że stoją takie urządzenia rzekomo niewykorzystywane w szpitalu narodowym na Stadionie Narodowym w Warszawie, natomiast w innych szpitalach brakuje takich urządzeń. Chciałbym zdementować te informacje i zaapelować do polityków, niezależnie od tego, jakie barwy polityczne reprezentują, o odpowiedzialność i niewykorzystywanie epidemii do tego, żeby realizować jakieś partykularne cele politycznego - powiedział Dworczyk.

d4j6wsq

- Dzisiaj mamy w Polsce około 18 tysięcy wolnych łóżek covidowych i około 1300 wolnych respiratorów dla pacjentów covidowych - poinformował. - W ostatnich miesiącach Agencja Rezerw materiałowych wydała 3996 respiratorów i 5447 kardiomonitorów. Każdy szpital, który zgłasza uzasadnioną potrzebę dostarczenia sprzętu tego typu, jest obsługiwany przez ARM - zapewnił Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j6wsq

Podziel się opinią

Share
d4j6wsq
d4j6wsq
Więcej tematów