Szczepienia przeciw COVID-19. Czy alergia jest przeciwwskazaniem?
W jakich przypadkach alergicy mogą się szczepić, a kiedy lepiej tego nie robić? Czy alergia jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19? Prof. Marcin Moniuszko, specjalista alergologii i chorób wewnętrznych wyjaśnia, jak jest.
Prof. Marcin Moniuszko, specjalista alergologii i chorób wewnętrznych wyjaśnia, czy alergia jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19, a także kiedy alergicy mogą się szczepić, a kiedy lepiej, aby tego nie robili. Według niego istnieje ryzyko, że część Polaków z alergiami może zostać zbyt pochopnie pozbawiona szans na zaszczepienie się przeciwko COVID-19.
Alergia vs szczepionka na COVID-19
W Wielkiej Brytanii szczepienie zaczęło się od falstartu. Pierwszego dnia podano tysiące dawek preparatu firmy Pfizer, a już dzień później akcja szczepień została wstrzymana. Przyczyną tego była gwałtowna reakcja alergiczna, która wystąpiła u dwóch medyków tuż po szczepieniu.
Dopiero później okazało się, że obie te osoby są alergikami i zawsze noszą przy sobie strzykawkę z adrenaliną na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Mimo że producent wśród przeciwwskazań wymienia właśnie wstrząsy anafilaktyczne w historii choroby, to szczepionki przeciw COVID-19 zostały im podane.
Pomimo iż był to ewidentny błąd w sztuce lekarskiej, temat alergii przy szczepieniu przeciw COVID-19 cały czas wzbudza wielkie emocje. Według szacunków polskiego Ministerstwa Zdrowia ponad 40 proc. rodaków ma jakieś alergie.
Alergia jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19?
- Statystycznie ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej wynosi około 1 na milion podań. Obserwacje pierwszych kilku milionów osób zaszczepionych przeciw COVID-19 wskazują, że ciężkie reakcje alergiczne po podaniu szczepionki, opartej na technologii mRNA występują przeciętnie w 1 przypadku na 100 tysięcy podań - mówił w rozmowie z portalem abc Zdrowie prof. Moniuszko.
W odróżnieniu od typowych działań niepożądanych szczepionki, czyli bólu w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenia czy podwyższonej temperatury, alergia na szczepionki to naprawdę rzadkie zjawisko. Czasem może przebiegać łagodnie, ograniczając się jedynie do pokrzywki. Jeszcze rzadsza, ale budząca szczególny niepokój jest anafilaksja, czyli nagłe pojawienie się gwałtownie rozwijającej się ciężkiej, uogólnionej reakcji organizmu, która może prowadzić do zagrażającego życiu spadku ciśnienia tętniczego, czyli wstrząsu anafilaktycznego.
Co może być przyczyną wystąpienia alergii na szczepienie przeciw COVID-19?
Prof. Moniuszko powiedział, że wiele składników różnych leków może wywołać reakcję alergiczną, jeśli organizm ma predyspozycję do wytwarzania swoistych przeciwciał IgE, które następnie rozpoczynają kaskadę różnych, zwykle bardzo nieprzyjemnych procesów immunologicznych.