Szczegóły konklawe
Nowy papież pojawi się na głównym balkonie bazyliki św. Piotra po około 40-45 minutach od chwili wyboru, co poprzedzi biały dym nad Kaplicą Sykstyńską i bicie dzwonów - poinformował rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls.
W trakcie konferencji prasowej rzecznik Stolicy Apostolskiej oficjalnie ogłosił, że w pierwszym konklawe trzeciego tysiąclecia weźmie udział 115 kardynałów z 52 krajów i z pięciu kontynentów. Wybiorą oni 264. następcę świętego Piotra, a więc 265 papieża.
Przed konklawe, w poniedziałek o godzinie 10. rano, w bazylice świętego Piotra odprawiona zostanie msza w intencji dobrego wyboru papieża, w której - jak podkreślił Navarro-Valls - mogą uczestniczyć także wierni. O godzinie 16.30 rozpocznie się procesja kardynałów-elektorów z Auli Błogosławieństw do Kaplicy Sykstyńskiej, którą transmitować będzie telewizja watykańska.
Zaraz po przybyciu do Kaplicy elektorzy złożą przysięgę na dochowanie tajemnicy. Jej formułę przeczyta dziekan Kolegium Kardynałów kardynał Joseph Ratzinger, zaś każdy z kardynałów- elektorów trzymając rękę na Ewangelii przeczyta i wypowie tekst przyrzeczenia. Gdy przysięgę złoży ostatni z kardynałów, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wyda polecenie "extra omnes" - czyli opuszczenia Kaplicy Sykstyńskiej przez wszystkie osoby, niebiorące udziału w konklawe.
Watykański rzecznik podał również, że każdego dnia konklawe o godzinie 7.30 elektorzy uczestniczyć będą we mszy w Domu Świętej Marty, a o godzinie 9. przybędą do Kaplicy Sykstyńskiej. Każdego dnia będą odbywały się dwa głosowania przed południem i dwa po południu. Po porannych i popołudniowych głosowaniach karty będą palone w piecu, znajdującym się w Kaplicy. Dymu należy spodziewać się około godziny 12 i 19. Czarny będzie oznaczał brak rezultatu, biały - wybór papieża. W tym drugim przypadku rozlegną się dzwony bazyliki świętego Piotra.
Navarro-Valls przytoczył postanowienia wydanej przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis", że po trzech dniach głosowania bez rezultatu nastąpi dzień przerwy, przeznaczony na refleksję i modlitwę. Potem ponownie przystąpi się do głosowania i po siedmiu głosowaniach, jeśli nie nastąpi wybór, nastąpi druga przerwa na modlitwę oraz medytację. Potem kardynałowie przystąpią do kolejnej ewentualnej serii siedmiu głosowań, zakończonej przerwą.
Pierwsze głosowanie w poniedziałek wieczorem
W trakcie 30 pierwszych głosowań do elekcji papieża potrzebnych będzie co najmniej dwie trzecie głosów wszystkich uczestniczących w konklawe kardynałów (czyli co najmniej 77 ze 115). Od 31 głosowania wystarczać będzie już tylko zwykła większość. Navarro- Valls powiedział, że nie wiadomo, czy pierwsze głosowanie odbędzie się już w poniedziałek wieczorem. Poinformował, że z Domu Świętej Marty do Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie będą mogli chodzić na piechotę (jest to odległość około kilometra) albo jeździć autobusem.
W czasie konklawe dla turystów zamknięte będą muzea i ogrody watykańskie, jak też wejście na kopułę bazyliki świętego Piotra. Dostępne będą natomiast groty watykańskie, gdzie znajduje się grób Jana Pawła II.
Rzecznik Watykanu zapewnił, że podczas jedenastu kongregacji ogólnych kardynałowie nigdy nie mówili o nazwiskach kandydatów na papieża. Zaapelował także do dziennikarzy o powściągliwość. Gdy zobaczycie biały dym i usłyszycie dzwony, nie pytajcie mnie proszę, kto został wybrany. Nie odpowiem nikomu na to pytanie, wszyscy razem poczekamy 40-45 minut na pojawienie się nowego papieża na balkonie. To będzie wydarzenie, które obejrzymy razem - powiedział rzecznik.
Joaquin Navarro-Valls nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jakie dodane do kartek substancje zapewnią odpowiedni kolor dymu. Różnica między białym a czarnym dymem będzie wyraźna. Mistrz ceremonii papieskich, arcybiskup Piero Marini, który także nie jest chemikiem, zapewnił, że będzie widać różnicę - dodał rzecznik, zaznaczając, iż po raz pierwszy białemu dymowi towarzyszyć będzie bicie dzwonów bazyliki świętego Piotra.
Na pytanie włoskiego dziennikarza, co będzie jeśli papieżem zostanie ktoś spoza Kolegium Kardynałów, nieobecny w Rzymie, Navarro-Valls odparł, że wtedy przybędzie on do Watykanu w ciągu 24 godzin.
Zapytany o środki zabezpieczenia tajemnicy konklawe poinformował, że w Kaplicy Sykstyńskiej zamontowano specjalną tarczę, uniemożliwiającą pracę telefonów komórkowych i innych urządzeń. Nad wszystkim czuwała watykańska żandarmeria - stwierdził, nie podając żadnych szczegółów. Nie odpowiedział na pytanie, czy kardynałowie-elektorzy zostaną przeszukani przed wejściem na konklawe.
Kościół oczekuje wyboru papieża, a to, czy konklawe będzie długie czy krótkie, nie ma znaczenia - tak Navarro-Valls skomentował doniesienia włoskiej prasy, według której konklawe będzie trwało zaledwie kilka dni.
Sylwia Wysocka