PolskaSzczeciński Korpus NATO ćwiczy w Estonii

Szczeciński Korpus NATO ćwiczy w Estonii

Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego po raz pierwszy biorą udział w ćwiczeniach "Saber Strike" odbywających się równolegle w Estonii, na Litwie i Łotwie. Celem ćwiczeń jest m.in. doskonalenie komunikacji i współpracy.

12.06.2013 | aktual.: 12.06.2013 14:31

"Saber Strike" (ang. "uderzenie szabli") to element programu współpracy armii amerykańskiej z krajami bałtyckimi pod kierownictwem Dowództwa Sił Amerykańskich w Europie.

Zastępca dowódcy Korpusu duński generał dywizji Agner Rokos powiedział podczas wideokonferencji, że wojska doskonalą procedury planistyczne i operacyjne. Ćwiczone jest włączanie nowych formacji do współpracy z Korpusem, w tym przypadku jest to np. brygada estońska. Sprawdzamy, jak współpraca się rozwija i jakie mogą być ewentualne problemy.

Rokos podkreślił rolę Stanów Zjednoczonych w ćwiczeniach. - To jest ważne, bo we wszystkich operacjach, w których bierzemy obecnie udział, Stany Zjednoczone pełnią w nich rolę wiodącą - powiedział.

Rokos mówił, że NATO przez ostatnie lata skupiało swoje wysiłki na misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Ćwiczenie "Saber Strike" różni się od zadań stabilizacyjnych i zakłada skupienie na działaniach wojennych o wysokiej intensywności. Scenariusz zakłada m.in. działania bojowe.

- Z ćwiczenia możemy również wynieść wiarę we własne siły, to że możemy skutecznie działać choćby w krajach bałtyckich - dodał Rokos.

Podpułkownik Wojciech Wiśniewski, szef wydziału prasowego Korpusu, powiedział, że centrum operacyjne Korpusu to komórka licząca zaledwie ośmiu żołnierzy, którzy śledzą operacje i dostarczają informacji o rozwoju sytuacji w terenie planistom. Z tych informacji liczący 50 żołnierzy zespół planistyczny przygotowywał plan kontrataku.

W ćwiczeniach bierze udział 160 żołnierzy Korpusu z ośmiu krajów (Czech, Danii Estonii, Niemiec, Litwy, Polski, Rumunii i Stanów Zjednoczonych); oficerów sztabowych i osób z brygady wsparcia. Poza personelem Korpusu biorą w nich także udział żołnierze m.in. z Finlandii i Francji, a także obserwatorzy z Norwegii i Szwecji.

Jest to pierwsze ćwiczenie personelu kwatery głównej Korpusu poza terytorium krajów założycielskich Korpusu, czyli Danii, Niemiec i Polski. Dotychczasowe ćwiczenia odbywały się w tych trzech krajach.

Stanowisko dowodzenia Korpusu jest w największej estońskiej bazie wojskowej w miejscowości Tapa; wymagało to przetransportowania wyposażenia oraz personelu. Sprzęt dotarł na pokładzie okrętu ORP "Poznań" i ORP "Lublin" z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża natomiast personel został przetransportowany drogą lotniczą.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 r. przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 12 krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012). Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)