Szczecin: wizyta dowódcy tureckiego Korpusu Szybkiego Reagowania NATO
Przygotowania do misji w Afganistanie były tematem spotkania dowódcy Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji z przedstawicielami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Szczecina - poinformowały służby prasowe szczecińskiego Korpusu.
Według informacji Korpusu, w 2014 r. obowiązki w ramach dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie będzie pełnił personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji, który wspierany będzie przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina.
Dowódca tureckiego Korpusu, gen. broni Kenan Husnuoglu i przedstawiciele Korpusu ze Szczecina przede wszystkim omówili synchronizację ćwiczeń, ale również sprawy personalne, logistyczne czy planistyczne.
W pierwszej połowie 2014 r. zdecydowaną większość stanowisk w dowództwie misji obejmie personel korpusu tureckiego, który wspierany będzie przez żołnierzy ze Szczecina. Natomiast w drugiej połowie roku to oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu będą stanowić większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego. Również ciężarem przygotowania do misji korpusy podzielą się solidarnie: do pierwszego półrocza misji szkolenie wszystkich żołnierzy będzie koordynował korpus turecki, a do drugiego - korpus szczeciński.
Oba korpusy już od kilku miesięcy spotykają się na szczeblach roboczych, planując wspólne przygotowania i podział obowiązków w Afganistanie.
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano w 1999 r., w jego skład wchodziły wówczas trzy kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku - Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 - Słowacja i Czechy, USA w 2006 r., Rumunia w 2008 roku i Słowenia w 2009 r.
Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.