Szczecin: korpus NATO w styczniu zaczyna misję w Afganistanie
Kilkudziesięciu żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Szczecina jeszcze w styczniu wyjedzie na misję do Afganistanu. Będzie to dla Korpusu już trzecia misja w tym kraju.
Jak powiedział mjr Marcin Walczak z wydziału prasowego jednostki, oficjalne pożegnanie żołnierzy zaplanowano na poniedziałek. Wyjazd ma nastąpić nieco później.
W pierwszej połowie roku zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmie personel korpusu tureckiego, który będzie wspierany przez żołnierzy ze Szczecina. Natomiast w drugiej połowie roku, sytuacja się odwróci - to oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu będą stanowić większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego.
Dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego będzie to już trzecia misja w Afganistanie. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.
W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie. Zaplanowano, że do końca 2014 roku siły afgańskie przejmą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tym kraju.
Przed wyjazdem na misję Korpus przygotowywał się do niej, uczestnicząc w kilku ważnych ćwiczeniach. Największym były kwietniowe ćwiczenia Crystal Eagle 2013 w niemieckim Wildflecken.
Tryb przygotowań do misji obejmował m.in. wykłady, szkolenia indywidualne, treningi w ramach grup funkcyjnych oraz ćwiczenia, w tym na terenie koszar Korpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.
Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012).
Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.