Szansa na rozwiązanie kryzysu koreańskiego
Czy napięcie spowodowane domniemanym rozwijaniem przez Koreę Północną programu nuklearnego zostanie złagodzone? W tym celu w Pekinie spotkali się przedstawiciele USA, Korei Północnej i
Chin. W środę rozpoczęły się rozmowy.
Delegacji amerykańskiej przewodzi zastępca sekretarza stanu James Kelly, na czele północnokoreańskiej stoi zastępca dyrektora generalnego ds. amerykańskich w MSZ w Phenianie Li Gun. Stronę chińską reprezentuje dyrektor generalny Departamentu Azji w chińskim MSZ Fu Ying. Rozmowy mają trwać do piątku.
Spotkanie w Pekinie jest pierwszym kontaktem amerykańsko- północnokoreańskim od początku obecnego kryzysu wywołanego deklaracjami Korei Północnej o wznowieniu prac nad programem nuklearnym.
Japonia i Korea Południowa wysłały swych przedstawicieli do Pekinu w nadziei, że w późniejszym terminie przyłączą się do rozmów. Korea Północna od początku kryzysu była przeciwna rozmowom wielostronnym, na co nalegały USA. Kilka tygodni temu Phenian złagodził stanowisko, dzięki czemu mogło dojść do spotkania w Pekinie.
Napięcie związane z programem nuklearnym Korei Północnej wzrosło w październiku ubiegłego roku, gdy waszyngtońscy urzędnicy oświadczyli, że Phenian dał do zrozumienia, że kontynuuje prace nad wzbogacaniem uranu, co jest wstępem do konstruowania broni nuklearnej.
Korea Północna zerwała w ten sposób porozumienie z roku 1994, w którym zobowiązała się do przerwania takich prac w zamian za dostarczenie jej dwóch cywilnych energetycznych reaktorów jądrowych i dodatkową pomoc gospodarczą. W grudniu ubiegłego roku nakaz opuszczenia Korei Północnej otrzymali nadzorujący tamtejsze instalacje nuklearne inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).