Trwa ładowanie...
d4aqwje
07-08-2007 15:35

Szansa na nowe środki przeciwbólowe

Wyniki badań nad estrogenem zespołu naukowego w sztokholmskim Instytucie Karolińskim - KI, otworzyły drogę do opracowania nowych i skutecznych środków przeciwbólowych. Medykamenty te będą w stanie wyeliminować nawet uporczywe, chroniczne bóle, np. kręgosłupa - zapowiedział kierujący badaniami prof. Jan-Ake Gustafsson.

d4aqwje
d4aqwje

O tych osiągnięciach naukowych doniosły wtorkowe szwedzkie media m.in. dziennik "Svenska Dagbladet". Naukowcom z KI udało się dokładniej poznać zależności pomiędzy poziomem w organizmie ludzkim estrogenu (żeńskiego hormonu znajdującego się też i w organizmach męskich) a poziomem bólu oraz z tzw. progiem wrażliwości na ból czyli momentem, w którym człowiek zaczyna ten ból odczuwać.

Wiadomo było już wcześniej, że wyższy poziom estrogenu wpływa pozytywnie na naszą wytrzymałość na ból. Im tego hormonu jest więcej ból staje się mniej dokuczliwy czyli podwyższony zostaje próg wrażliwości. Tak dzieje się np. w organizmach kobiet w sytuacjach gdy z przyczyn naturalnych narasta ból, a więc m.in. przed i w czasie porodu.

W komórkach organizmu istnieją dwa rodzaje receptorów reagujących na estrogen: receptory ER-alfa i ER-beta (te ostanie odkryte przed ok 10 laty też przez Szwedów). Im więcej jest estrogenu tym skuteczniej mogą działać receptory ER-beta, podwyżając poziom wrażliwości na ból, czyli zmniejszając jego dokuczliwość.

Właśnie dokładniejsze rozpoznanie tego skomplikowanego mechanizmu pozwoli na stworzenie nowych środków przeciwbólowych. Jak powiedział prof. Jan-Ake Gustafsson będą one skierowane np. na aktywizowanie działania jedynie receptorów typu ER-beta.

Nad takimi medykamentami pracuje już przemysł farmaceutyczny otrzymujący od szwedzkich naukowców informacje o postępie i wynikach ich badań. Dzięki temu nowe lekarstwa mogą się pojawić stosunkowo szybko bo wg. Gustafssona nawet już w ciągu 5 lat.

Michał Haykowski

d4aqwje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqwje
Więcej tematów