PolskaSzansa na gigantyczne inwestycje w elektrownie wiatrowe

Szansa na gigantyczne inwestycje w elektrownie wiatrowe

Do 2010 roku w Polsce mają powstać
elektrownie wiatrowe o łącznej mocy od 500 do 1000 MW, co oznacza
inwestycje o wartości od 600 mln do 1,2 mld euro. Wybudowanie u
nas fabryki turbin rozważa hiszpańska Gamesa - czytamy w
"Rzeczpospolitej".

Szansa na gigantyczne inwestycje w elektrownie wiatrowe
Źródło zdjęć: © AFP

Rynek elektrowni wiatrowych w Polsce na razie raczkuje. Dopiero otwarcie w czerwcu przez spółkę EEZ 50-megawatowej farmy wiatrowej w Tymieniu podwyższyło moce energetyki wiatrowej do 134 MW. Dla porównania w Niemczech stoją wiatraki o mocy ok. 20 tys. MW.

Według przedstawicieli branży w najbliższych trzech, czterech latach mają powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy od 500 MW do 1000 MW. Rząd założył, że będzie ich znacznie więcej - żeby lepiej wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej, w Polsce do 2010 r. powinny powstać wiatraki o łącznej mocy 2000 MW, co oznacza inwestycje wartości minimum 2,4 mld euro. Te 2000 MW pozwoliłyby na wyprodukowanie w Polsce dwóch procent energii z wiatru.

Inwestycjami w energetykę wiatrową w Polsce zainteresowani są wszyscy liczący się światowi gracze: hiszpańska Iberdrola, japoński Mitsui, niemiecki E.On, hiszpańska Gamesa, firmy duńskie - wylicza dziennik. Iberdrola rusza właśnie z inwestycją w Łodygowie koło Iławy, gdzie zamierza postawić wiatraki o mocy 40,5 MW. Kupiła też w 2005 r. spółkę MVV, która planowała zbudowanie farm o łącznej mocy 160 MW. Niemiecka firma Starke Wind ma plany inwestycyjne w województwie lubuskim.

Jesteśmy w końcowej fazie przygotowania farm w Golicach, Rzepinie i Górzycy o łącznej mocy 150 MW. Ogółem w województwie lubuskim przygotowujemy projekty elektrowni wiatrowych o mocy 500 MW - mówi prokurent firmy Starke Wind Polska Piotr Buchta.

Z kolei - pisze "Rzeczpospolita" - japońskie firmy Mitsui i J.Power w kooperacji z polskim Windpolem chcą zainwestować 70 mln euro w budowę dwóch farm w okolicy Słupska o mocy ok. 50 MW. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)