ŚwiatSzanghajska Piątka o problemach Azji

Szanghajska Piątka o problemach Azji

Podczas piątkowego spotkania przywódców tzw. Szanghajskiej Piątki podpisane zostaną dokumenty o "historycznym znaczeniu" - zapowiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ.

Zapowiadane przez stronę chińską dokumenty mają dotyczyć przekształcenia luźnego stowarzyszenia pięciu państw - Chin, Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu - w regionalną organizację polityczno-gospodarczą, ich wspólnej walki z "terroryzmem, separatyzmem i ekstremizmem" oraz przyjęcia do grona "piątki" nowego członka - Uzbekistanu. O udział w tym forum zabiegać mają także Indie, Pakistan, Mongolia i Turkmenistan.

Szanghajska Piątka została powołana do życia na spotkaniu przywódców pięciu państw w Szanghaju w 1996 r. w celu wyjaśnienia i rozwiązania spornych problemów pomiędzy nowo powstałymi państwami (wcześniej wchodzącymi z skład ZSRR), Rosją i Chinami.

Innym celem - który prawdopodobnie zostanie jeszcze silniej zaakcentowany na piątkowym, szóstym już szczycie grupy w Szanghaju - jest zwalczanie separatystów islamskich w krajach członkowskich grupy.

Zdaniem politologów, cytowanych przez agencję Kyodo, Chiny będą chciały wykorzystać spotkanie do zacieśnienia więzi wojskowych z Rosją i Azją Środkową dla stworzenia wspólnego frontu przeciwko różnego rodzaju ugrupowaniom islamskim, działającym w regionie.

W czasie piątkowego szczytu przyjęta zostanie nowa "Deklaracja szanghajska", przewidująca zmianę nazwy ugrupowania na Szanghajską Organizację Współpracy. (mk)

spotkaniechinydokumenty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)