Trwa ładowanie...
d4kc8i3
27-09-2006 10:12

Szampon do mycia systemu

Program Ashampoo UnInstaller 2 Platinum to pozornie zwykła aplikacja do usuwania programów z systemu operacyjnego. Jednak jej możliwości są dużo większe, a po zastosowaniu wszystkich funkcji wbudowanych w program będziesz miał więcej miejsca na swoim dysku, a system powinien znacznie przyspieszyć.
Aplikacja oferuje dwa tryby pracy - łatwy oraz ekspercki. Na pierwszy rzut oka zmiany interfejsu są niewielkie, jednak zawartość poszczególnych zakładek zmienia się znacznie. Polecamy korzystanie z trybu prostego z kilku powodów. Po pierwsze, są w nim dostępne niezbędne narzędzia do pełnej optymalizacji systemu, łatwiej jest się poruszać po ograniczonej liczbie modułów i wreszcie system nie jest aż tak bardzo narażony na przypadkowe zmiany, mogące spowodować niestabilność działania programów.

d4kc8i3
d4kc8i3

Instalatory pod lupąPo zainstalowaniu deinstalatora ( sic! ) można być pewnym, że każdy kolejny program, który zostanie "wgrany" do systemu, będzie szczegółowo monitorowany. Na pasku systemowym pojawić się powinna ikonka symbolizująca pracę monitora instalacji. Jego zadanie jest proste - wykryć aktywację plików typu install.exe, setup.exe, itp. Od tej chwili nawet najdrobniejsza zmiana wprowadzona do systemu będzie śledzona, a użytkownik otrzyma dokładną informację o wszystkich modyfikacjach ( oczywiście na życzenie ). Można skorzystać również ze specjalnej funkcji kryjącej się pod przyciskiem "Instal new applications". Tym sposobem wskazujemy ręcznie, że chcemy uruchomić instalator. Po co to wszystko? W momencie, kiedy dojdziemy do wniosku, że już nie potrzebujemy jakiejś aplikacji, wystarczy wcisnąć przycisk "Uninstall logged programs" a na podstawie specjalnego pliku zmian ( Log File ) zostaną usunięte wszystkie wprowadzone zmiany. Jeśli Twój system jest już zaśmiecony i nie bardzo chcesz instalować
go od nowa, a co za tym idzie wszystkich programów niezbędnych do pracy i rozrywki, powinieneś posłużyć się przyciskiem "Remove installed applications". Niestety ten sposób nie jest tak prosty, ponieważ każdy program posiada specyficzną metodę zapisywania się w systemie i na dysku. Ogólnie rzecz biorąc jest to metoda bardzo podobna do tradycyjnego polecenia z Panelu Sterowania - "Dodaj/Usuń Programy", jednak zawiera kilka sztuczek. Jeśli po usunięciu programu nadal widać go w systemie, a przy ponownej próbie usunięcia wyskakuje czerwony komunikat z błędem, pora na bardziej drastyczne rozwiązania. Pod paskiem narzędzi widać zakładki - domyślnie widoczna jest zawartość modułu "Start", jednak obok dostępne jest zestawienie plików systemowych "Log Files" związanych z zainstalowanymi programami. Na ich podstawie nie można co prawda nakazać Ashampoo UnInstaller Platinum całkowitego usunięcia, ale można pozbyć się z listy programów kłopotliwych wpisów. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, choć niektórym
użytkownikom może poprawić samopoczucie wykasowanie "zalegających" programów z Panelu Sterowania.Dłubanie w plikachNie jest to wymarzone zajęcie i każdy kto próbował uporządkować zaśmiecony dysk wie ile pracy i czasu kosztuje taka procedura. Tutaj również można posłużyć się gotowymi narzędziami. Na początek sprawdź poprawność wszystkich skrótów - jeśli system operacyjny pracuje ponad rok, to na pewno ten moduł znajdzie wiele nieprawidłowości. Użytkownik może nakazać sprawdzanie Menu Start, paska szybkiego uruchamiania i innych miejsc wrażliwych na powstawanie "pustych" ikon. Kolejną sprawą jest skasowanie pustych katalogów. O ile nie spowalniają one pracy systemu, to znacznie utrudniają poruszanie się po dyskach. Komu z nas nie zdarzyło się przez przypadek stworzyć "Nowego Folderu" i pozostawić go bez zmiany nazwy? Jeśli ktoś dużo pracuje z plikami, to takich kwiatków znajdzie sporo. Aby zaoszczędzić czas można ograniczyć się do wybrania jednego dysku, który zostanie sprawdzony. Podobnie można skanować
dyski sieciowe, na których pracuje wielu użytkowników. Bardzo przydatna jest funkcja wyszukiwania duplikatów plików - dzięki niej te same dokumenty i wielokrotnie zapisywane pliki zostaną usunięte z dysku. Co ważne, program omija pliki ukryte, systemowe oraz z określonymi rozszerzeniami ( domyślnie DLL, SYS, DRV, OCX ). Łatwo się domyślić co by się stało z systemem w przypadku skasowania kilku sterowników lub istotnych plików systemowych. Aby zabezpieczyć się przed innymi niespodziankami warto przed całkowitym usunięciem danych wykonać kopię zapasową. Ostatnim etapem przy usuwaniu niepotrzebnych plików jest okresowe pozbywanie się plików z folderów tymczasowych. Tutaj oprócz standardowych katalogów, użytkownik może ręcznie wskazać dodatkowe ścieżki do zasobów typu "temp" tworzonych przez niektóre aplikacje.

Usługi pod nadzoremZakładka Services oferuje podstawowe funkcje związane z przeglądaniem i zarządzaniem usługami systemowymi. Konsola zarządzania komputerem wyświetla wszystkie dostępne w systemie usługi i aplikacje, opisy, sposób uruchamiania oraz obecny status. Jest ona przydatna w przypadku blokowania niektórych aplikacji, jednak należy korzystać z niej z rozwagą i dużą ostrożnością, bo można wyłączyć np. buforowanie wydruku lub ważną usługę sieciową. Z drugiej strony często jest to jedyne miejsce, skąd można wyłączyć usługi pozostawione przez usunięte aplikacje. Przykładem może być usługa Symantec Lic NetConnect Service. Interfejs zatrzymywania i uruchamiania usług jest bardziej przyjazny, niż standardowe narzędzie Windows i warto od czasu do czasu tu zajrzeć.Problemy z przeglądarkąZainstalowane dodatki do Internet Explorera mogą powodować dziwne zachowanie samej przeglądarki. Aby sprawdzić, z jakich wtyczek korzysta nasz program do oglądania stron WWW wystarczy sprawdzić uruchomione
rozszerzenia. W celu wyeliminowania problematycznego dodatku można deaktywować pojedynczo każdy z nich.

Tryb ekspercki tylko dla ekspertówW trybie eksperckim użytkownik może wprowadzić zmiany związane z dodawaniem lub usuwaniem typów plików, które będą skanowane. Podobnie jak w widoku "Easy" można wybrać dyski lokalne lub sieciowe do sprawdzenia, jednak ilość opcji została zwiększona o wybór plików systemowych. Ponadto rozbudowaniu ulega pasek narzędziowy. Zalecamy korzystanie z trybu "easy", gdyż jest on bezpieczniejszy dla systemu. Wystarczy jedna niefrasobliwa zmiana w rejestrze systemowym i system może wyświetlić niebieski ekran.

Podsumowanie

Jeżeli chciałbyś zapanować nad aplikacjami, które bez liku instalujesz Ty lub ktoś z rodziny na komputerze, to Ashampoo UnInstaller Platinum 2 jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warunkiem powodzenia konserwacji systemu jest w miarę wczesna jego instalacja, tak aby każdy nowy program posiadał specjalny plik zmian, który posłuży do przywrócenia systemu. Jeśli lubisz kombinować z ustawieniami systemowymi, a nie do końca wiesz co robisz, powinieneś poprzestać na trybie Easy i nie dotykać się do trybu Expert.

d4kc8i3

Pełna wersja programu kosztuje 49,99 USD - nie jest on tani, jednak ponad 150 zł wydane na program gwarantujący stabilność działania systemu Windows wydaje się niewielką kwotą. Czytelnikom polecamy zapoznanie się z wersją testową. Jeśli szukacie bezpłatnego odpowiednika, przeczytajcie tekst Odkurzacz wymiata dysk - http://www.pcworld.pl/news/86293/100.html.

Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta - http://www.ashampoo.com.

d4kc8i3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kc8i3
Więcej tematów