Trwa ładowanie...
Policja
policja

Szajka cyberprzestępców rozbita. Policja zatrzymała handlarzy danymi osobowymi

Policjantom we współpracy z operatorem telekomunikacyjnym udało się zatrzymać czterech mężczyzn, którzy na dużą skalę wykradali dane informatyczne i osobowe. Pozyskane dane sprzedawali konkurencji. Jak się później okazało, cyberprzestępcy byli pracownikami firmy marketingowej i Call Center, które korzystały na tym procederze.
Share
Podejrzani stworzyli specjalne oprogramowanie, które pozwoliło im wykradać dane informatyczne i osobowe.
Podejrzani stworzyli specjalne oprogramowanie, które pozwoliło im wykradać dane informatyczne i osobowe.Źródło: Fotolia
d38f8h2

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa poinformowała sam poszkodowany operator.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, specjaliści z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji z funkcjonariuszami z Komendy Rejonowej Warszawa II przeanalizowali dane udostępnione przez poszkodowanego i zrekonstruowali przepływ danych oraz ustalili tożsamość sprawców.

Wszczęto postępowanie, które dotyczy "nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową" - jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji.

d38f8h2

Firma marketingowa, w której pracował jeden z podejrzanych, wykonywała prace na zlecenie firmy telekomunikacyjnej, będącej konkurencją dla poszkodowanego. Pozyskane dane abonentów, podejrzani odpłatnie przekazywali operatorowi, który księgował taką transakcję jako "działalność reklamową".

Na polecenie Prokuratury przeszukano wybrane mieszkania i firmy na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego. W rezultacie zatrzymano 4 osoby - mężczyzn w wieku od 33 do 34 lat, którzy byli pomysłodawcami i wykonawcami nielegalnego procederu. Wśród nich jest właściciel Call Center oraz osoba, która stworzyła oprogramowanie do przechwytywania danych.

Policjanci zabezpieczyli skradzione dane, oprogramowanie oraz urządzenia służące do nawiązywania połączeń z internetem. Funkcjonariusze nie wykluczają, że przechwycone informacje mogą pochodzić także od innych podmiotów.

Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Źródło: Policja

d38f8h2

Podziel się opinią

Share
d38f8h2
d38f8h2
Więcej tematów